Myšáci na návštěvě - Erbenova

Krtek a domácí zvířata

Dalším jarním tématem byly zvířata na farmě. Povídali jsme si, jak se jmenují zvířecí maminky, tatínci i mláďata. Zpívali jsme písničku: Krávy, krávy, jak si vlastně povídáte? Na zvířátka jsme si hráli. Stavěli jsme pro ně domečky. Dozvěděli jsme se čím nám je přínosná slepička, kráva, ovečka a další zvířata. Zkoušeli jsme si pokusy s vajíčky. Drtit skořápky v hmoždíři. Ze smetany jsme si udělali máslo. Malovali jsme mlékem. Z másla, vajíček, mouky a dalších ingrediencí jsme si udělali těsto a hned další jsme si pekli sušenky ve tvaru oveček. 

Krtek slaví Velikonoce

Týden před Velikonoci a týden po Velikonocích jsme si s dětmi o tomto jarním svátku vykládali. I krteček slavil se svými kamarády Velikonoce v krásném pohádkovém příběhu. Naučili jsme se velikonoční koledu: "Hody, hody doprovody", vytvářeli jsme kraslice z kostek, ukazovali si pomlázku. V úterý před Velikonoci jsme se zúčastnili Velikonoční pátrací hry pořádané městským obvodem Vítkovice. Úkolem dětí bylo hledat barevné vajíčka, které byly rozmístěny po Vítkovicích. Protože opravdu pilně hledaly, a našly všechna vajíčka a rozluštily závěrečnou hádanku, na radnici města na konci hry dostaly sladkou odměnu. Ve čtvrtek před Velikonoci jsme měli pátrací hru ve školce, protože venku nám pořádně pršelo. Pomáhali jsme ovečce hledat ztracený poklad. Společně jsme si prošli školku od sklepa až po půdu, sladký poklad děti nakonec našly v kuchyni.

Krtek a jaro

Protože je jaro už skoro za dveřmi, s dětmi jsme si o jaru povídali. I náš kamarád krtek, se už na jaro těšil. Venku se nám už oteplilo a vyrostly nejen první jarní květiny - sněženky, ale také narcisky, fialky, hyacint, krokusy. Vykvetl i první jarní keř - zlatý déšť. Přírodu kolem nás jsme v parku poznávali skoro všemi smysly - poslouchali jsme ptáčky, kdo měl odvahu, mohl si šáhnout na žížalu. Ve školce jsme se naučili písničku o čápovi, který jel ve zlatém kočáře. Tuhle písničku jsme  se naučili doprovodit orffovými nástroji. Tvořili jsme jarní berušku, malovali jsme květiny, hráli jsme pohybové hry, ve kterých se vyskytovaly prvky jara. 


Krtek poznává povolání

Posledním tématem v měsíci únoru bylo téma - Povolání. Povídali jsme si, kde pracují naší rodiče, ale také o tom, co bychom chtěli dělat jednou my. Velký úspěch mělo povolání - hasič, policajt a youtuber. Proto jsme si tyhle povolání více přiblížili a "vyzkoušeli". Naučili jsme se krásnou básničku s názvem: ,,Čím chci být až vyrostu". Na procházkách po městském obvodu jsme pozorovali a pojmenovávali povolání, které jsme viděli. Tramvaj řídil pak řidič. V nemocnici pracuje - pan doktor, zdravotní sestra, paní uklízečka. Na poště paní pošťačka. Velice zajímavá byla pro děti návštěva Penny, kde jsme viděli pracovat paní prodavačku. 

Krtek a karneval

Náš kamarád krteček zažil další velké dobrodružství, tentokráte udělal svůj krtinec v zahradě, ve které předešlý den probíhal karneval. I my jsme měli ve školce karneval, přijel k nám klaun z Balónkova, ale nejprve jsme se museli na karneval připravit. Vytvářeli jsme společně jednoho velkého klauna,  experimentovali jsme s barvami a zkoušeli jsme barevné pokusy. Naučili jsme se krásnou básničku Halo pane karnevale a písničku Pojďte s námi na karneval.  Celé dva týdny byly ve znamení her a radovánek.


Krtek jede na výlet

Tak jsme s krtečkem vyrazili na výlet. Nejdříve jsme přemýšleli, kam bychom mohli vyrazit a jaký dopravní prostředek bychom mohli použít. Na pomoc jsme si vzali glóbus a zjišťovali, kam se dá dojet autem, vlakem, ale kam musíme pouze lodí či letadlem. Dozvěděli jsme se, co jednotlivé barvy na glóbusu znamenají a proč na severním pólu nikdy neroztaje led.

Jeli jsme na fiktivní výlet, kdy jsme kola od autíček namáčeli do barvy a jezdili po papíře. Také jsme cestovali při hře s padákem a s říkankou: „Jede vláček kolejáček“. Třídili jsme dopravní prostředky podle toho, jestli jezdí po cestě, po kolejích, po vodě nebo jestli létají. Na interaktivní tabuli jsme poznávali dopravní prostředky podle zvuku, jaký vydávají. Také jsme objevovali netradiční dopravní prostředky v Albi knize. A nakonec jsme vyrazili na výlet vlakem, kdy každý měl nějakou roli, měli jsme prodavače jízdenek, strojvedoucího, průvodčího, výpravčího a samozřejmě cestující.


Krteček a zimní radovánky

Na horách je zima nejkrásnější, a Krteček se rozhodl užít si zimní radovánky mimo město. Děti navrhovaly způsoby dopravy na hory, tvořily silnice z pet víček, lego kostek a stavěly mosty z hraček, které máme ve školce. Povídali jsme si o zimních sportech a aktivitách, které množství sněhu na horách pro děti nabízí, jako je lyžování, sáňkování a stavění sněhuláků. Naučili jsme se básničky „Běžela liška po ledu“ a „To je zima, to to zebe“. A aby nám venku nebyla zima, připomínali jsme si, jak je důležité mít v zimě vhodné oblečení. Děti si zasoutěžily v oblékání a z papíru si vyrobily rukavice a čepice, které si vyzdobily.


Krtek se těší na Vánoce

Vánoční svátky se blíží, a děti se s nadšením pustily do výroby vánočních ozdob.  S pomocí papíru, pastelek, lepidla a fantazie vytvořily krásné koule a originální řetězy. Každá ozdoba nesla něco z osobnosti její tvůrce, a tak stromeček byl plný radosti a pestrých překvapení.  Pro své rodiče si děti připravily vánoční besídku.  Naučily se krásné vánoční básničky a písničky, které předvedly s radostí a nadšením. Po vystoupení svým rodičům předaly vánoční přáníčka, které si pro ně s láskou a pečlivostí vyrobily. Vánoční nadílku dárků si děti užily společně s kamarády z třídy kočiček na Ocelářské ulici, nadšení a radost z nových hraček bylo nepopsatelné. Děti myslely také na krtečka, rozhodly se, namalovat mu velkého sněhuláka jako kamaráda. S láskou a péčí vytvořený sněhulák, byl malým dárečkem pro krtečka, který nyní může slavit Vánoce ve společnosti svého nového kamaráda.


Krtek se čertů nebojí

V tomto týdnu si krteček přibral na pomoc krásného bílého papírového anděla, na kterého si děti za dobré skutky malovaly obrázky, a anděl každý den zářil novými barvami. V úterý do školky dorazila trojice neobvyklých hostů – čert, anděl a Mikuláš, kteří s sebou přinesli nejen radost či obavy, ale i trochu kouzla. Děti hostům zazpívaly písničku o Mikulášovi. Ten každému dítěti přečetl z knihy, v čem bylo úspěšné, a rozdal dětem adventní kalendáře. Děti slíbily, že budou i nadále dělat dobré skutky. Z papíru si vyrobily barevné čerty, kteří na jejich slib dohlížejí.


Krtek se připravuje na zimu


Letos se Krteček na zimu připravuje velice pečlivě, sklizené ovoce a zeleninu ze zahrádky už má naskládané v policích, dodělává ještě úklid zahrady a má hotovo. A tak ho letošní bohatá nadílka prvního sněhu nezaskočila, ale velice příjemně překvapila. V knížce Krtek a zima jsme četli a povídali si o jeho zimních radovánkách a taky jsme si s Krtečkem připomenuli, že se před zimou a mrazem musíme chránit teplým oblečením a nesmíme zapomínat na čepice, rukavice a šály. Na zahradě jsme postavili sněhuláky, vytáhli jsme sáňkovací lopaty a sjížděli na nich z kopečku, ve třídě jsme zpívali písničky Sněží, sněží, Padá sníh a natrénovali jsme i taneček s písničkou Vzal vrabeček na taneček sýkorku. Povídali jsme si, jak se starat o ptáčky v zimě.  Malovali jsme krmítka a se semínek, šišek a sádla jsme pro ptáčky vyrobili krmení, které děti pověsily na stromy v zahradě.


Krtek a strašidýlka 

Nastal konec října a ten byl u nás ve znamení strašidel a strašidýlek.  Na úvod jsme si pustili pohádku - Krtek malířem, kde se náš kamarád krteček ve strašidlo nečekaně  proměnil a vystrašil zlou lišku, která mu chtěla ublížit. Hned v pondělí jsme s dětmi dlabali dýni, zkoušeli jsme i dýně modelovat, plnili strašidelné úkoly. Další dny jsme si na strašidla hráli, malovali jsme je. Tento týden jsme si moc užili.


Krtek a medicína

Krtkova kamarádka myška onemocněla, bolelo ji v krku a my jsme se ji snažili uzdravit. Vymýšleli jsme způsoby, jak přemoci její nemoc. Ty jsme potom ve dvojicích malovali. Také jsme si vykládali, že nám může být špatně, když sníme jedovatou houbu. Některé jedovaté houby jsme se dokonce naučili poznávat. A když je nám nejhůř, musíme k panu doktorovi. Toho se nemusíme bát. O tom nás přesvědčily studentky medicíny, které naší školku navštívily s programem "Nemocnice pro medvídka." Slečny medičky dovezly velkého medvěda, ten měl nemocné plíce. Společně jsme ho operovali a dozvěděli jsme se, jaké další orgány medvěd (i my lidé) máme. Děti měly možnost si prohlédnout snímky z rentgenu a hádat, co je na nich vyobrazeno, podívat se jak to vypadá v takové sanitce, nebo zdravotnickém vrtulníku. Děti si nakonec samy mohly ošetřit svého nemocného plyšáčka a přispět k jeho uzdravení.  

Krtek a zajíčkova zahrádka

Začal nám podzim, roční období, kdy nám na zahrádkách dozrávají jablka, hrušky. Svou zahrádku chtěl v pohádkovém příběhu i krtečkův kamarád zajíc. A protože má zajíc skvělé kamarády, pomohli mu ji vytvořit. 

S dětmi jsme si povídali, co všechno na zahrádce můžeme najít. Jaký je rozdíl mezi oveocem a zeleninou. Proč je důležité ovoce a zeleninu jíst a jak ji můžeme zpracovat. Naučili jsme se básničku o hrušce, bramboře a dokonce zkoušeli taneček na písničku "Měla babka čtyři jabka" Ovoce a zeleninu jsme ochutnávali, poznávali po čuchu a po hmatu. S ovocem a zeleninou jsme si hráli, počítali jsme je. Tvoři jsme mrkvičku a kukuřici z popcornu.

O blýskavém prasátku

Čtvrtek 12.10. byl pro nás výjimečný, slavnostní. Všichni jsme přišli do školky krásně oblečeni, čekal nás totiž výlet do Loutkového divadla na divadelní představení O blýskavém prasátku.

 Prasátka Chrochtík a Kvikalka se měli moc rádi, měli hezké bydlení a hodné sousedy a dlouho byli úplně šťastní. Ale jednou Kvikalka zničehonic zesmutněla. Slyšela totiž od vlaštovek o blýskavém prasátku, které způsobuje radost, a bylo jí líto, že ho nikdy neviděla. Chrochtík by Kvikalce snesl modré z nebe, a tak se rozhodl, že půjdou blýskavé prasátko hledat. Na své cestě překonají velké nebezpečí, potkávaly různé zvířátka, nikdo však nikdy blýskavé prasátko neviděl. Proto se rozhodli jít domů, a blýskavé prasátko dále nehledat. A víte co se stalo? Oni to prasátko nakonec našli - byla to hladina jejich rybníka, která se blýskala při pohledu z kopce.

U děti měla pohádka velký úspěch, moc se dětem líbila.

Krtek a pohádky

Poslední zářijový a první říjnový týden byl ve znamení pohádek. 

Nejprve jsme si doslova hráli s veršovanou pohádkou „Myška a potopa“.  Seznámili jsme se s malou myškou, která jednou v pátek chtěla společně se svými kamarády ježkem, krtkem a zajícem oslavit svůj svátek. Oslavu jim však překazil vydatný podzimní déšť, který nejenže všechna zvířátka pořádně smáčel a vyhnal pryč ze zahrádky, ale také malé myšce odnesl její útulný domeček  - protože však jsme ve třídě samí kamarádi, přemýšleli jsme, jak bychom myšce mohli pomoct. Napadlo nás plno zajímavých řešení – pomoci ji opravit její domeček, ubytovat ji u někoho z kamarádů – taky nás napadlo, že myška si může koupit úplně nový domeček, pokud na něj má peníze. Po celý týden jsme pak společně s myškou vytvářeli malé a velké domečky z různého materiálu, a povídali jsme si o tom, jak si lidi v životě navzájem pomáhají, a proč. S myškou jsme si zahráli spoustu veselých her, při kterých jsme běhali, procvičovali paměť, rozvíjeli komunikační dovednosti, vyráběli jsme obrovský dům z kartonu, stříhali, lepili a tvořili.  Na pískovišti jsme si zkoušeli vykopat strouhu a odvést vodu pryč z jezírka, také jsme stavěli domečky pro myšku z písku a krtince pro kamaráda krtka. Veršovanou pohádku o myšce jsme si zahráli i jako divadlo.  

Druhá pohádka se jmenovala "Krtek a šiška" a taky byla o kamarádství. Krtek dostal chuť na koblížky a požádal moudrou sovu, aby je upekla. Ta však neměla čím zatopit, proto poslala krtka pro šišky. V lese jich bylo plno, byly však moc velké a těžké, krtek je sám neunesl. Krtek dostal nápad a zavolal si své kamarády,  společně těžkou šišku zvedli a nakonec se mohli radovat z koblížků. I my jsme v průběhu týdne plnili úkoly, které bychom sami nezvládli a museli jsme poprosit o pomoc kamarády. Šišky nás doprovázely celým týdnem, počítali jsme je, měřili, porovnávali a dokonce jsme zkusili i pokus se šiškou.

V pátek jsme navštívili MŠ Kořenského, kde jsme pozorovali dravé ptáky. (Fotografie naleznete v Fotografie akcí.)

Myšáci poznávají pravidla

Druhý a třetí zářijový týden byl ve znamení pravidel. Společně jsme si je dohromady vytvářeli, povídali jsme si o nich a s pravily jsme dále pracovali. První pravidlo bylo SRDÍČKOVÉ, to znamená, že se máme ve školce rádi a nikomu nebudeme nijak škodit a ubližovat. Druhé pravidlo bylo o naší pusince - PUSINKOVÉ, toto pravidlo nám říká, že naše pusinka bude krásně mluvit a používat kouzelné slovíčka - prosím, děkuji, mám tě rád, dobrý den, atd. Třetí pravidlo bylo ŠNEČKOVÉ - šnek chodí pomalu, i my budeme chodit ve školce pomalu, běhání ve školce je totiž velice nebezpečné. Čtvrté pravidlo se jmenuje KOŠŤÁTKOVÉ a říká nám, že vždy musíme po sobě hračky uklidit. A poslední pravidlo je KAPIČKOVÉ, to nás upozorňuje na to, abychom vodou necákali, a taky vodu šetřili. V pondělí 19.9. jsme  oslavili šesté narozeniny našeho kamaráda Marečka. Oba dva týdny jsme si užili a naučili jsme se mnoho nového.

Během těchto dvou týdnů jsme navštívily tyto akce: 1. tréning národní házené, Malý svět techniky v DOV ((Fotky naleznete v Fotografie akcí)

Myšáci poprvé na MŠ Erbenova

Nový školní rok začal velkou změnou, naše školka se kvůli rekonstrukce zavřela a děti z třídy Myšáků se rozdělily na dvě skupinky. Šest dětí šlo na MŠ Obránců Míru a osm na MŠ Erbenova. A právě o těchto osmi dětech Vám budu tady psát. 

První týden byl pro nás takový seznamovací, poznávali jsme nové prostory, pravidla, paní učitelky a kamarády. Hráli jsme seznamovací hry, malovali zážitky z prázdnin i svojí značku, tvořili myšku z plastelíny, cvičili jsme, zpívali. 

Hned první den měl náš nový kamarád Lukášek narozeniny, tak jsme mu všichni popřáli a společně jsme ty jeho narozeniny oslavili. A poslední den tohoto týdne jsme šli na slavnostní otevření nového dětského hřiště v sadu Jožky Jabůrkové.