Nespací aktivity
Logické hrátky - 27.4.2023
Tento týden si děti mohly v logických hrátkách vybrat samy přesně ty hry, které si touží ze všeho nejvíce společně zahrát. Takže jsme si společně postavily dvě blusiště ve hře "Maze racers", skládali jsme barevné kostičky ve hře "Paměť 3D", a stavěli na sebe hromadu židliček ve hře "MIstakos". Procvičili jsme si opět svou paměť, myšlení, orientaci na ploše a kreativitu.
Šachohraní 22.3.2023
Při dnešní nespací aktivitě Šachohraní jsme si zopakovali pohyb již známých figurek, aktivita pro nás byla spíše připomenutím a procvičením toho, co všechno už v šachové hře umíme. Další figurkou, která pro nás bude nová, a se kterou se budeme učit pohybovat po šachovnici bude hbitý střelec.
Šachohraní 22.2.2023 - VIDEO
Dneska jsme se v rámci nespací činnosti opět pustily do poznávání šachovnice a poprvé jsme si zahráli kombinovanou hru se třemi šachovými figurkami, které už známe. Už dávno nejsme žádní začátečníci – na to se můžete podívat v našem videu. Šachová hra se nám velmi líbí, vždy se na ni moc těšíme a jejím prostřednictvím si rozvíjíme logické a strategické myšlení, učíme se trpělivosti, soustředěnosti, spolupráci, schopnosti řešit problémy a umět předvídat následující situaci.
Šachohraní 8. 2. 2023
Dnešní šachohraní pro nás bylo velmi úspěšné – přicházeli jsme sami spontánně na spoustu nových věcí na šachovnici. Už víme, jak se pohybují některé šachové figurky a také už víme, že různé figurky mají různou sílu. A že se navzájem mohou ze šachovnice vyhodit. Umíme už odstranit figurku soupeře, když nám stojí v cestě a také se umíme schovat, když soupeřova figurka ohrožuje nás. Dnes jsme přišli na další úžasnou věc – na to si nejen uvědomit situaci, která se právě na šachovnici děje, ale i na to, co se stane v dalším tahu. S touto myšlenkou přišla jako první Nikolka, která nevyužila jednu z možností sebrat figurku soupeři se zdůvodněním, že v dalším tahu by zase soupeř vzal figurku jí, a došlo by pouze k výměně figurek- tím jsme se dostali k nové myšlence, uvědomit si nejen to, co se stane teď, ale také co se stane potom – že můžeme věci předvídat. A plánovat je. A to byl pro nás opravdu veliký objev, a jsme pyšní na to, že jsme na něj sami přišli. Všem dětem patří za dnešek velký palec nahoru, protože na šachovnicích se odehrávaly nádherné partie, a už se opravdu dá říct, že šachy skutečně hrajeme.
Logické hrátky
V našich logických hrátkách jsme si tentokrát s dětmi zahráli na stavitele a konstruktéry. Pracovali jsme s magnetickou dřevěnou stavebnicí Cvak-Cvak, která dětem nabízí spoustu materiálu a nekonečných možností ke kreativním stavbám dle jejich volby. Děti zároveň kměly možnost krásně spolupracovat a nakonec postavily obrovský hrad, ve kterém měli také časi si chvíli pohrát. Zároveň jsme také dětem nabídli stavbenici Magic magnetic blocks, kde posle návodu sestavovali různé dráhy pro kuličku.
Relaxujeme s mandalou ( třída Myšky) - video
Jedna z našich odpoledních nebo nespacích aktivit je práce s mandalou. Mandaly jsou obvykle různě velké kruhové obrazce, které si můžete vytvořit z různého materiálu, vybarvit jako omalovánku, nebo nakreslit vlastní mandalový obrázek. Práce s mandalou nám pomáhá ke zklidnění, vnímání barev, geometrických tvarů, rozvíjí naši jemnou motoriku, ale také fantazii a kreativitu. Při aktivitě si pouštíme relaxační hudbu, kterou děti vyberou nebo nějakou pěknou relaxační pohádku. Tím si vždy krásně zpříjemníme odpoledne, zvláště teď v zimním období, kdy je venku pochmurno a nevlídno.
Šachohraní 24. 1. 2023 - Video
Uplynulo už pět měsíců od té doby, co jsme poprvé v rámci nespací aktivity začali dětem nabízet zábavnou šachovou aktivit Šachohraní. Tehdy jsme vůbec netušili, co to ty šachy vlastně jsou, a jak se hrají. Dnes z nás už jsou ostřílení šachoví hráči, a jak se nám šachohraní daří můžete shlédnout na našem videu.
Šachohraní 11.1.2023
Dnešní nespací aktivita Šachohraní se nám opět velmi líbila. Některé děti se na ni těšily už od pondělí, a na závěr ji ani nechtěly skončit. V úvodu jsme si trošku hráli s našimi barevnými „poklady“, které používáme při hře na šachovnici. Zkoumaly jsme je ze všech stran, jaký mají povrch a jak krásně prosvítají na světle. Potom jsme si zopakovali pohyb našich známých figurek – věže, pěšců a koně. Kombinovali jsme hru s pěšci a věžemi, a naučili se tím zase nové tajemství šachu – sílu jednotlivých figurek. Také jsme se dívali na interaktivní tabuli na skutečný šachový turnaj, který hrály děti jen o malinko starší, než jsme my – a velmi se nám to líbilo. Povídali jsme si o tom, že až budeme chodit do školy, a budou z nás školáci, můžeme se v rámci svého volného času přihlásit na velký šachový kroužek a mohou se z nás stát šachisté.
Šachohraní 14.11.2022
Dnes jsme se v rámci nespací aktivity opět věnovali hrám na šachovnici. Už víme, jak se na šachovnici pohybuje figurka věž a figurka pěšec, dnes jsme se seznámili s další novou figurkou „kůň“ Učili jsme se, jak se koník po šachovnici pohybuje – krmili jsme ho ovsem, aby neměl hlad, a tím jsme si upevňovali nové dovednosti. Také jsme zjistili, že šachové figurky se mohou navzájem na svých polích vyhazovat, což pro nás byla nová zkušenost – a zároveň nová možnost hry, se kterou jsme se zatím ještě nesetkali. Tato aktivita u dětí rozvíjela logické myšlení, zrakovou pozornost, schopnost řešit problémy, pracovat individuálně i v týmu.
Šachohraní 2.11.2022
Dnešní nespací aktivita byla opět plná černobílých čtverců a figurek – čekalo nás další společné Šachohraní. Některé děti byly na Šachohraní úplně poprvé – seznámily se s figurkou věž a jejím pohybem po šachovnici. Děti, které už se s věží při některé předešlé nespací aktivitě seznámily, se věnovali společné hře s protihráči, a při lovení pokladů na šachovnici si procvičovaly své logické a strategické myšlení, schopnost se soustředit, analyzovat, předvídat situaci a učili se řešit problémy.
Šachohraní 19.10.2022
V rámci nespací aktivity jsme se opět vydali do šachového království, a v něm jsme se seznámili s novou šachovou figurkou – pěšcem. Vlastně to nebyla jen jedna figurka, ale hned osm figurek na každé straně šachovnice. Naučili jsme se dělat tah pěšcem dopředu a odstranit soupeři figurku šikmo, A moc krásně nám to šlo. Nové dovednosti jsme si procvičili v zajímavých hrách na šachovnici a opět jsme si mezi sebou zahráli šachovou partii, tentokrát s pěšci. Taky jsme si připomněli naši starou známou figurku „věž“ – poslechli jsme si pohádku o Locice, která byla ve věži zavřená a zahráli jsme si společenskou hru VĚŽ. Šachohraní se nám moc líbilo, naučili jsme se pohyb s novou figurkou, seznámili jsme se pojmy „ dopředu“ a „šikmo“, čímž jsme si procvičili orientaci v prostoru. A taky jsme se učili přemýšlet, předvídat, analyzovat situaci a pracovat v týmu ostatních dětí.
Šachohraní 7.10. 2022
Ve středu jsme opět v rámci nespací aktivity objevovali svět šachové hry. Opět jsem poznávali naši šachovou kamarádku „věž“. Zkoušeli jsme postavit věž z dřevěných kostek tak, aby byla co nejvyšší – u toho jsme zjistili, že aby věž byla vysoká a nespadla, potřebujeme všichni společně spolupracovat, a navzájem si pomáhat. Také jsme zjistili, že věž můžeme postavit různými způsoby – vyzkoušely jsme si všechny, které nás napadly, a o všech jsme si povídali - v čem mají výhody či nevýhody. Poté jsme si zahráli věžovou hru na šachovnici – a tentokrát to nebylo vůbec lehké, protože na šachovnici se objevily překážky, přes které se musely všechny věže dostat. My jsme to ale zvládli a moc se nám hra líbila. Aktivitou jsme si procvičovali schopnost se soustředit na daný úkol, logické myšlení, spolupráci a orientaci na ploše.
Šachohraní 21.9.2022
Ve středu jsme se s dětma podruhé sešli v našem černobílém šachovém království. Tentokrát jsme nestavěli hrady, ale povídali jsme si o něčem moc důležitém, co ke každému správnému hradu patří – o hradní věži. Společně jsme stavěli věž z molitanových kostek, na první pokus se nám to moc nepodařilo a nedařila se nám ani vzájemná spolupráce. Popovídali jsme si o tom, proč nám věž nešla postavit, a jak se příště při její stavbě můžeme lépe domluvit. A huráááá, druhá věž se nám podařila postavit až skoro ke stropu. Poté jsme si prohlíželi dřevěné šachové figurky, a hledali takové, které nám připomínají věž. Seznámili jsme se s naší plyšovou věží, a dozvěděli si, jak se taková věž pohybuje po šachovnici. Na velké šachovnici jsme si zahráli několik her, abychom dobře tahům věže porozuměli. A na závěr nás čekala první šachová věžová bitva, která nás doslova pohltila, a všichni jsme podávali své první velké šachové výkony. Celá lekce se nám moc líbila, prostřednictvím šachové hry jsme rozvíjeli své myšlení, schopnost se soustředit, přemýšlet na vlastní hrou i hrou soupeře a po celou dobu jsme se především dobře bavili, a bylo nám moc fajn.
Šachohraní 9.9.2022
Víte, co stojí na velikém kopci za devatero horami a devatero řekami? ….že ne? Taky jsme to nevěděli. Ale teď už to víme…..ve středu jsme totiž v rámci nespacích činností poprvé navštívili království černých a bílých figurek – Šachohrad. Hravou formou jsme se seznámili s tím, co jsou to šachy a proč se šachům říká královská hra. Postavili jsme si z kostek dva velké hrady, černý a bílý. Kreslili jsme vlastní hrad, z černých a bílých čtverců jsme stavěli cestu pro krále, hledali obrázkové souřadnice a umisťovali jsme na ně našeho krále. Tato aktivita nám nejen zpříjemnila středeční odpoledne, ale také nám poskytla velké množství situací, ve kterých jsme museli přemýšlet, hledat různé způsoby řešení úkolu, spolupracovat, komunikovat a tím rozvíjet svůj intelekt.