U Myšáků se pořád něco děje.
Informace a fotky z každodenních činností dětí ve třídě Myšáci.
Myška Maruška zkouší povolání
Myšku Marušku zajímalo, kde jsou maminky a tatínkové, když jsou děti ve školce. Tak jsme jí vykládali, že chodí do práce, a proč tam chodí. Myška si to chtěla vyzkoušet, jaké to je, pracovat a co to všechno obnáší. A tak jsme zkoušeli různá povolání.
Myška Maruška a kamarádi z farmy
Ve školce nás navštívil kamarád naší myšky Marušky a to malý králíček. Dali jsme mu jméno Max a on nám vykládal o svém domově na farmě. O jeho spolubydlících o rodinách zvířat. Naučili jsme se díky němu, jak se jmenují zvířecí mláďátka, hledali jsme společně cestu k jejich mamince, krmili jsme je atd. Malovali jsme kočičky, zpívali jsme o nich a dokonce si na ně i hráli. Postavili jsme králíčkovi farmu, aby mu nebylo smutno po domově. Navštívil nás i pan Holba se svým vodícím pejskem a nakonec jsme králíčka doprovodili domů na farmu Duběnka.
Myška Maruška vítá jaro
Hned na začátku týdne nás sluníčko překvapilo krásným jarním počasím. A tak jsme si první týden s myškou Maruškou užili krásné teplé dny plné jarního vzduchu. Zjistili jsme, jak se mění počasí a příroda, v parku jsme hledali jarní květiny a ty pojmenovávali. Vyráběli jsme jarní slunce z plastelíny, korálků, kostek atd…
V druhém týdnu se již sluníčko unavilo a opět se vrátil sníh. Ale i to se na začátku jara stává. Krmili jsme proto včelky jarními květinami, ani na motýlky jsme nezapomněli. Naučili jsme se písničku na jaře. Nakonec se nám podařilo sluníčko zase přivolat 😊
Myška Maruška čte dětem knihy
Protože březen je měsíc knihy, rozhodla se myška Maruška, že si tento týden s dětmi bude číst, protože pohádky z knížek miluje. A tak děti měly za úkol přinést z domu svou oblíbenou knihu, aby si ji s Maruškou mohli prohlédnout. Knihy jsme třídili, řadili podle velikosti, popisovali jsme obrázky, dozvěděli jsme se, že je spousta různých žánrů a druhů knih. S Maruškou jsme si všechny knihy prohlédli a některé i přečetli. Vyhledávali jsme obrázky, písmenka, určovali počty slabik a tím si osvojovali předčtenářské dovednosti, které se nám po nástupu do školy určitě budou hodit. V pátek jsme se vypravili do knihovny.
Myška Maruška poznává barvy a tvary
Barvy a tvary jsou všude kolem nás! Děti si jejich poznávání zpestřily cvičením s barevnými kruhy a naučily se veselou písničku o barvách. Také vytvořily domeček, postavičky a vláček z barevných geometrických tvarů, přičemž si procvičily i stříhání a lepení. Ve středu naši školku navštívil lektor Malé technické univerzity s programem Stavitel města. Děti díky přirozené hravosti objevovaly svět kolem sebe a na závěr programu si postavily dům z kostek LEGO Duplo.
Myška Maruška slaví Masopust
Protože nastal masopustní týden, rozhodla se myška Maruška nás s touto tradicí Masopustu a karnevalů s ním spojených seznámit blíže. Pozvala k nám svého kamaráda kašpárka a ten nám vykládal o tom, proč se Masopust slaví a společně jsme se připravovali na tyto oslavy. Skládali jsme koláče podle čísel, také balónky, tvořili jsme barevné klauny, protože ti nesmí nikdy chybět, seřazovali jsme masopustní masky podle velikosti, navlékali jsme korálky podle barev, tvořili barevné řetězy, hráli si s míčky a nafukovacími balónky, ale hlavně jsme tančili a bavili se. Nechyběl ani karneval v maskách (viz. fotogalerie akcí).
Myška Maruška v zimě sportuje
Protože venku nám počasí moc nepřeje a sněhu je tuto zimu opravdu málo. Byla myška Maruška smutná, že si nemůže vyzkoušet zimní sporty a tak jsme se rozhodli že nás nepříznivé zimní počasí nezastaví a dva týdny jsme si ve školce užívali zimních radovánek i bez sněhu :-) Vyzkoušeli jsme si spoustu zimních sportů, učili jsme se dodržovat pravidla, procvičili jsme si u toho nejen tělo, ale také hlavičky (počítali jsme, poznávali barvy, učili se orientovat v prostoru atd.) Nechyběla ani tradiční školková olympiáda.
S myškou Maruškou za polárním kruhem
Hned v pondělí přijel za naší myškou Maruškou její kamarád medvídek ze severního pólu. Celý týden byl tedy našim hostem a vykládal nám o životě za polárním kruhem. O svých kamarádech Eskymácích, o tom, že tučňáky on nepotká, protože žijí na pólu jižním. Pohostili jsme jej rybami a také jsme si vyzkoušeli, jakto že mu v ledové vodě není zima. Moc jsme si týden s našim hostem užili a naučili se spoustu nového.
Zima s myškou Maruškou
Hned po vánocích nám venku krásně nasněžilo a tak jsme si s myškou užívali zimní radovánky. Zahráli jsme si koulovanou, stavěli sněhuláky různými způsoby a u toho se učili spolupráci, barvy a tvary. Jezdili jsme na saních, hráli si na mráz a zmrzlíky. Zima je opravdu roční období ve kterém si užijeme spoustu zábavy.
Advent s myškou Maruškou
Nejen naše myška, ale i my všichni máme velmi rádi tento adventní čas. Čas plný tradic, příprav a hlavně očekávání. Abychom si to čekání na Ježíška zkrátili, plnili jsme různé úkoly z našeho adventního kalendáře, nezapomněl na nás ani Mikuláš a dětem přinesl pár dobrot (viz. fotogalerie akcí), ale hlavně jsme měli plné ruce práce s přípravami na Vánoční svátky. Pekli jsme perníčky, vyráběli vánoční dekorace, zdobili stromeček. Ani na nás ve školce Ježíšek nezapomněl a za naše snažení nás odměnil dárečky pod školkovým stromečkem.
Myška Maruška se s kamarády připravuje na zimu
V tomto týdnu nás myška Maruška poprosila, jestli bychom nepomohli jejím zvířecím kamarádům s přípravami na zimu. Seznámila nás se zvířátky v lese i hmyzem v trávě. Její kamarádi nám vykládali o tom, jak přečkávají zimu. Teď už víme, že někteří celou zimu prospí, někteří si udělají zásoby a přečkají ji v teplém pelíšku a jiní raději odletí někam za teplem. Zajeli jsme do Bělského lesa a nasypali do krmelce kaštany, ptáčkům jsme vyrobili krmítka, která jsme v lese pověsili, a nakonec jsme uspali všechny broučky. A teď už může začít zima.
Myška Maruška poznává lidské tělo a učí nás o něj pečovat
Během těchto dvou týdnů jsme myšku Marušku seznamovali se stavbou našeho těla. Dozvěděla se že máme nejen hlavu, trup, ruce a nohy, ale také kostru a orgány. Sestavovali jsme různá puzzle, počítali zoubky, obkreslovali se navzájem na velký papír, porovnávali jsme si ruce a nohy. Nezapomněli jsme také na to, že o naše tělíčko se musíme starat. Učili jsme se správně čistit zuby a také jsme si povídali o základech hygieny hlavně, když má někdo rýmu či kašel. Teď už víme jak je pro nás důležité zdravě jíst, hýbat se a dobře se vyspat :-)
Myška Maruška a podzimní tradice
Myška Maruška jako každá chytrá myška ví, jak je důležité dodržování tradic a zjistila že na podzim jich lidé dodržují hned několik. Začali jsme tedy tradičním svátkem "dušičky" a nezapomněli jsme se zmínit že tuto tradici dodržujeme nejen u nás ale všude ve světě, známá je pod názvem "Halloween". Vyráběli jsme dýně, hráli si na strašidla a duchy, nesměli chybět i strašidelní pavouci :-). Ve školce jsme si uspořádali "Rej strašidel". Hlavně jsme si ale připomněli, z jakého důvodu tyto tradice dodržujeme.
Druhou tradicí se kterou nás Maruška seznámila byl svátek svatého Martina. Vykládali jsme si příběh o Martinovi, koním jsme vyráběli podkovičky, pekli jsme svatomartinské rohlíčky a nakonec jsme si pověst o svatém Martinu zahráli jako divadlo.
Myška Maruška vítá podzim
Během těchto podzimních dní jsme s myškou Maruškou pozorovali změny v přírodě, které jsou typické pro tuto roční dobu, hráli jsme si s barevným listím a učili se poznávat a pojmenovat barvy, sbírali jsme kaštany a z nich skládali různé obrazce. Hráli jsme si na ježky a vykládali si kolik mají na podzim zvířátka práce. Opakovali jsme podzimní písničky "Ježek Bodlinka" a "Šel zahradník do zahrady", hráli jsme na hudební nástroje a poznávali různé rytmy. Nezapomněli jsme si vyrobit draky. Užívali jsme si krásné babí léto v sadu Jožky Javůrkové a zkoumali vše, co k tomuto krásnému ročnímu období patří.
Myška Maruška má ráda ovoce a zeleninu
Myška Maruška a také děti mají rádi ovoce a zeleninu. Myška dětem vysvětlila proč je důležité jíst ovoce i zeleninu a také jsme si představili různé druhy zeleniny i ovoce. Počítali jsme jablíčka, po hmatu jsme poznávali různé druhy ovoce a zeleniny a přiřazovali je k obrázkům. Se zavázanýma očima jsme měli malou ochutnávku a hádali jsme co jíme, vyrobili jsme si jablka a hrušky z barevného papíru a procvičili tak jemnou motoriku. Nezapomněli jsme ani na písničky při kterých jsme si zatancovali (Měla babka čtyři jablka, Šel zahradník do zahrady). Ale hlavně jsme se přesvědčili díky naší myšce, že zdravé věci jsou i chutné :-)
Myška Maruška a kamarádi z pohádek
Naše kamarádka myška Maruška má stejně jako všechny děti velmi ráda pohádky. Nejraději má pohádku O červené Karkulce a také tu O koblížkovi. Během prvního týdne mezi nás zavítala červená Karkulka a my jsme společně prožili její pohádku. Sbírali jsme květiny pro babičku a u toho procvičili jemnou motoriky a také zrak, společně jsme pekli bábovku a učili se postupovat podle receptu, navigovali jsme se při cestě lesem a tak se učili spolupracovat. Děti se nakonec převlékly do kostýmů a pohádku si zahrály. Ani zlý vlk se nám nevyhnul, ale naštěstí vše nakonec jako v každé pohádce dobře dopadlo.
V pohádce O koblížkovi se nám taky moc líbilo. Třídili jsme koblížky podle velikosti, společně nosili koblihy na mísu, naučili jsme se písničku "Běží liška k táboru". Zkoušeli jsme projít lesem tak aby nás žádné zvíře nesnědlo. Povídali sjme si o tom koho koblížek na své cestě lesem potkal a u toho trénovali používání předložkových vazeb. Na konci týdne nás myška Maruška odměnila sladkými koblížky na které jsme po celém týdnu měli opravdu velkou chuť.
2. týden s myškou Maruškou
Během druhého týdne ve školce jsme s dětmi společně tvořili pravidla třídy, u čehož nám pomáhala naše myška Maruška, učila nás uklízet hračky, mýt si správné ruce, a také jsme si povídali o kamarádském chování a vzájemné toleranci. Děti si vždy nakonec samy nakreslily obrázek daného pravidla, které si vyvěsíme ve třídě. Tento týden tedy probíhal v duchu adaptace, nácviku hygienických návyků a sebeobsluhy. Děti tyto činnosti velice bavily.
Zatím první fotky z našich her a činností.
Děti se postupně seznamují se školkou. Některé sice ještě ráno se slzičkami, ty ale postupně usychají a objevuje se úsměv.
Děti do žádných činností nenutíme, důležité je pro nás jediné, aby si zvykly a do školky se těšily. Tak nám i Vašim dětem držte palce.
A dnes se všechny děti samy zapojily do činností