Aktivity u Koťátek

Velikonoce u koťátek

Velikonoce utekly jako voda a s našimi dětmi jsme si je užily jak se patří. Díky krásnému počasí jsme letos trávili spoustu času venku. Zapojili jsme se do hledání velikonočního beránka a také jsme se vydali po stopách vítkovických vajíček, rozmístěných všude v okolí. Jelikož jsme pilně hledali a naše nožičky zvládly ujít delší trasu, došli jsme si až na radnici pro sladkou odměnu. S dětmi jsme si však kromě závodění hodně povídali o tom, proč Velikonoce vůbec slavíme. Jelikož děti příběh velmi zaujal, navštívili jsme také kostel svatého Pavla, abychom si umocnili prožitek z těchto svátků a lépe tak pochopili jeho význam

Integrovaný záchranný systém

První dubnový týden jsme si ve školce povídali o těch, kteří nás zachraňují v případě, kdy to potřebujeme. Může to být nebezpečí ohně, vody nebo silného větru, nehody, úrazu nebo jiného neštěstí, kdy nám pomáhají hasiči, policisté a zdravotníci. Seznamovali jsme se s tím, jak vypadají, co potřebují ke své práci a jak a kdy je třeba je přivolat. Prohlíželi jsme si obrázky, knížky a časopisy na toto téma, skládali puzzle a skládanky podle čísel, vyzkoušeli stejnokroj a pomůcky, které používají. Postavili jsme z lega dupla policejní stanici a hasičárnu, vyzkoušeli na dopravním koberci hasičské, policejní auto i záchranku. Vyzkoušeli jsme si také záchranu malého koťátka na komíně pomocí žebříku a miminka v okně paneláku. Jen škoda, že pro nemoc nepřišli na návštěvu policisté, tak snad příště už to vyjde.


Jaro v naší školce

Konečně jsme se dočkali a je tady jaro. S dětmi jsme se nemohli dočkat až odhodíme čepice a šály a znovu uslyšíme ptáčky, kteří se vrátili z teplých krajin. S dětmi objevujeme co nám jaro přineslo, sledujeme pupeny na stromech a pozorujeme květiny nořící se z půdy. Sami jsme si ve školce vysadili semínka a s radostí každý den pozorujeme o kolik vyrostly. Třídu a šatnu jsme si vyzdobili našimi výtvory květin a naučili jsme se poznávat nejzákladnější z nich.

Školka plná pohádek

Na celé dva týdny jsme se s dětmi přenesli do světa plných čar, kouzel a pohádkových bytostí. S dětmi jsme pilně procvičovali dramatizaci a jejich recitační schopnosti. Děti tak ztratily ostych a pocítily radost z možnosti přednést co umí. Zároveň jsme si však s dětmi povídali o největších pokladech z našich českých pohádkových knížek abychom se také něco nového dozvěděli. Zjistili jsme, kdo je to autor a ilustrátor a dozvěděli se kdo to je například Karel a Josef Čapek, také jsme si společnými silami vytvořili zeleného draka a užili si ten nejpohádkovější čas ve školce.

Olympiáda u Koťátek

Ve školce jsme si s dětmi dlouhé dva týdny povídali o zimních olympijských hrách. Děti se dozvěděly v jakých disciplínách se soutěží a samy si ve školce některé disciplíny vyzkoušely. A tak jsme hráli hokej, lyžovali, bruslili a dokonce jsme zkoušeli i improvizované skoky na lyžích. Všichni olympionici získali na konci medaili a krásný diplom za svou snahu a poctivost během her.

Lidské tělo a bacily

Ve školce jsme si s paní učitelkou povídali o bacilech, o zdraví a nemoci a o našem lidském těle. Paní učitelka říkala, že lidské tělo je jeden velký zázrak a to jak funguje, je hrozně složité. A tak jsme se snažili si alespoň trošku ten zázrak přiblížit. Prohlíželi jsme si obrázky a povídali si o tom, z čeho se skládá lidská kostra a sami na sobě jsme se snažili některé kosti najít. Povídali jsme si také příběh o Kamilce a Matějovi a díky nim se dozvěděli, co musíme jíst a pít, aby to naše tělo bylo zdravé a správně fungovalo. Vytvořili jsme si spoustu obrázků a také kolektivní výkresy na velký formát. V jednom z nich jsme například rozfoukávali bacily pomocí brčka.

Týden mezi sněhuláky

Tento týden jsme si ve školce povídali o sněhulácích. Toto téma jsme spojili s geometrickým tvarem kruhem, veselými básničkami, písničkami a se spoustou zajímavých úkolů. Samozřejmě jsme si museli vyzkoušet sami svého sněhuláčka na zahrádce postavit. Sněhuláka jsme pojmenovali jak jinak než Olaf. A když byl Olaf na světe, přišel čas na trochu zábavy. Popadli jsme lopaty a několikrát se sklouzli z našeho kopečku. To vám byla paráda. Tento týden ve školce se nám velice líbil a už nyní se těšíme co nám přinese týden nový.


Na návštěvě u tučňáků

Tento týden jsme si ve školce povídali, jaké by to bylo žít na daleké Arktidě. Povídali jsme si o tom, jaká zvířátka tam můžeme najít a poznali jsme také pár Eskymáků (Inuitů). Dozvěděli jsme se plno zajímavých informací a vyzkoušeli hezké aktivity. Vytvořili jsme si také krásného tučňáka v polární záři. Pracovali jsme se suchými pastely, barevným papírem, nůžkami a lepidlem. Věřte nebo ne, stálo nás to spoustu úsilí, ale tučňáci jsou na světě.

Tvoříme Tři krále

Ve čtvrtek nás navštívili mudrcové, Kašpar, Melichar a Baltazar. Ve školce jsme dělali spoustu aktivit s těmito pány, kteří nesli dary Ježíškovi. S paní učitelkou jsme si povídali o jejich příběhu a nyní už víme, jak to všechno bylo. Na památku jsme si své krále také vytvořili. Starší děti si je dokonce sami vystřihli, pak už stačilo jen lepidlo, voskovka, fantazie a šikovné ručičky a výtvory byly na světě.

Týnka slaví 5. narozeniny

První den ve školce po Vánocích jsme všichni s radostí oslavili Týnečky páté narozeniny. Týnka si pro své kamarády nachystala sladké překvapení a výborný popcorn. Všechny děti si na dobrůtkách náramně pochutnaly a potom Týnečce popřáli jen to nejlepší k jejím narozeninám. Nechyběla písnička pro oslavence, pár obejmutí a samozřejmě krásný dárek. Týnečce tak ještě jednou gratulujeme a přejeme všechno nejlepší.

Adventní čas

Advent u koťátek proběhl hned po Mikuláši. Pro děti se tak mnoho nezměnilo, pokračovali v tradicích. Celý adventní čas jsme si zpívali koledy, povídali si o Ježíškovi - jak to vlastně celé bylo a vzniklo! Naučili se pár pojmů, učili se básničky, pekli cukroví, zdobili stromeček, vyráběli vánoční přáníčka, popřáli babičkám a dědečkům do domova Magnolie a zároveň také zazpívali rodičům, zahráli jsme si na herce a popřáli rodičům na kameru krásné Vánoce, vyráběli jsme, malovali, stříhali i lepili... Uuuuf! Bylo to náročné, ale krááásné. A také jsme si dovolili napsat dopis Ježíškovi, tak doufáme, že se nám něco z toho splní. Jsme opravdu moc hodní :)

První sníh na zahrádce

Na naší zahrádku nám letos poprvé nasněžilo. A jelikož se již všechny děti té bílé nadílky nemohly dočkat, oblékly si rukavice, šály boty a čepice, popadly lopaty a vyrazily na náš malý kopeček. To vám byla paráda, děti jezdily jeden za druhým a všude šel slyšet veselý smích. Největší umělci se pustili také do tvorby prvních sněhuláků a jelikož byl sníh pěkně lepkavý tak se koule válely jedna radost. Nakonec každý sněhulák obdržel své jméno a nechyběla ani společná fotka se svým tvořitelem.

Ve školce malujeme a vyrábíme

Jednou z každotýdenních aktivit ve školce je tvoření. S dětmi tvoříme a vyrábíme hrozně rádi. Během tvoření využíváme různých kreslících technik a výtvarných pomůcek. Děti se tak naučí jak barvy fungují, jak se drží štětec , míchání barev a mnoho dalšího. Přitom také rozvíjí svou fantazii, kreativitu, trpělivost a jemnou motoriku.

Dušičky a Halloween

Celý týden jsme věnovali Dušičkám. Děti se dozvídaly proč opečováváme i naše již odešlé nejbližší a abychom jim trošičku téma přiblížili a aby měly radost, měli jsme také téma Halloween. Dlabali jsme dýně, tvarovali dýně, zpívali, tancovali, celý týden byl v duchu strašidel! Fotky ze strašidelného reje najdete v sekci Akce.

Dýňobranní

Děkujeme všem rodičům, kteří se zapojili! Dýně nám sloužily jako učební pomůcka, výzdoba třídy, školky a inspirace do dalších let!


Děkujeme

Na zahradě je plno vůní

Tento týden se ve školce nesl v duchu ovoce a zeleniny. Především té lokální - české. Děti se učily rozeznávat ovoce a zeleninu, rozdělovat je do skupin, pojmenovávat je a na konci týdne jsme si upekli výborný závin.

Podzim v lese

Celým týdnem nás provázel loupežník Rumcajs. Kdo jiný také? Četli jsme si Rumcajsovy příběhy, vyráběli les, houby, učili jsme se co vše se dělá i nedělá v lese, jak se bezpečně chovat v lese, jaké stromy máme, jaké máme houby, jak se staráme o zvířátka a jakou roli hraje v lese myslivec. Také jsme se učili, která zvířátka v lese opravdu jsou a která tam nepatří. Každé z dětí čerpalo také z vlastních zkušeností.

Oslava u Koťátek

Naše krásná Emma oslavila ve školce své již čtvrté narozeniny. Z veselé oslavy měli všichni kamarádi radost. Emminka pro všechny do školky přinesla dobroučké muffiny, po kterých se jen zaprášilo. Všem dětem moc chutnaly. Na oplátku každý popřál Emmičce jen to nejlepší a pořádně ji obejmul. Povedená narozeninová oslava je vždy vítaným zpestřením dne ve školce a my Emičce ještě jednou děkujeme a z celého srdce znovu přejeme jen to nejlepší.

Práce rodičů s dětmi

Vážení rodiče,

děkujeme za zapojení se do společné podzimní aktivity s Vašimi dětmi. Děti během celého týdne nosili společné práce do školky a radovali se ze splněného úkolu. Díky Vaší podzimní duze jsme si připomněli jak barevné a krásné roční období podzim je a jakou radost nám přináší zapojení rodičů do dění ve školce. Děkujeme Vám za snahu a za krásné výtvory.

Hřiště házené

Tento týden, jsme opět zavítali na naše oblíbené hřiště házené. Pan trenér má pro nás vždy připraveno spoustu her a úkolů. Tento týden jsme zkoušeli předávání míče, kdy po každém předání jsme museli splnit nějaký úkol - dotknout se žíněnky, nebo si na ni sednout. Poté jsme zkoušeli hod na bránu jednou rukou. Jeden z kamarádů vždy stojí v bráně a snaží se míče chytat. Není to ovšem vůbec snadný úkol. Jako poslední na nás vždy čeká slalom. Většinou soutěžíme holky proti kluků, ale jelikož byly tento týden holky v přesile, musely taky trochu vypomoct klučičímu týmu. Sportovat na čerstvém vzduchu je prostě nádhera.

Podzimní radosti

S dětmi jsme na podzim rádi venku, a když nám počasí přeje, využijeme každou minutu na čerstvém vzduchu. Tentokrát jsme s dětmi nastražili uši a snažili se poslouchat a soustředit se, na všechny zvuky, které uslyšíme. Slyšeli jsme, jak cvrlikali ptáčci, padalo listí a foukal vítr. Poté jsme sbírali kaštany a spočítali jsme si, kolik se nám jich podařilo najít. Nakonec jsme v zástupu běhali kolem stromů a tvořili si cestičky z listí.

Výtvarná soutěž

Naše děti ze třídy Koťátek, se zúčastnily výtvarné soutěže s názvem "Zebra se za tebe nerozhlédne". Nejdříve jsme si s dětmi ukázali obrázky provozu, přechodu pro chodce a dokonce i zebry. Povídali jsme si o tom, jak je důležité být během přecházení cesty obezřetný, co si pamatovat a na co dávat pozor a také co znamenají barvy červená, oranžová a zelená. Poté se již děti pustily do tvoření a práce jim šla krásně od ruky. Každé dítě pojalo svůj výtvor podle své fantazie a vybraná díla byla poslána na výtvarnou soutěž. Držíme všem našim malířům palce.

Barevný podzim

S dětmi jsme ve školce objevovali nové roční období, podzim. S podzimem je spjato spousta krásných barev, proto jsme neváhali a pustili se do hravého tvoření. Vytvořili jsme si na velký formát krásný šípkový keř, jehož větvičky jsme přes brčko rozfoukali pomocí tuže. Foukání některé trochu potrápilo, ale nakonec jsme měli ze své práce zaslouženou radost. Vytvořili jsme si také barevné stromečky z temperových barev a veselé draky z barevných papírů. Svou tvorbu jsme vystavili do šatny a vykouzlili jsme si tam tak krásnou podzimní atmosféru.

Anitka slaví narozeniny


Anitka s námi oslavila krásné 6 narozeniny a my ji přejeme mnoho štěstí, lásky a zdraví. Přinesla dětem malé občerstvení a my ji popřáli vše nejlepší a den jsme si perfektně užili!

Skřítek Vítek


Přišel podzim a udeřil v plné síle. Děti čekalo milé překvapení a to v podobě Skřítka Vítka, který nám denně zanechával milé dopisy. Někdy v něm byla i práce pro nás - museli jsme mu zpívat, hrát na hudební nástroje, měli jsme také rozvinout naši fantazii a vytvořit mu jeho vlastní portrét nebo si udělat čajík proti babizně Chřipce. Toto vše jsme plnili s nadšením a skřítek se nám za to odměňoval. Už známe znaky podzimu, víme jak se máme oblékat a co nás vše na podzim čeká.

A proto, že se nám skřítek zalíbil, tak jsme mu vyrobili jeho podobiznu společně a postavili mu v parku domeček hned u stromu, aby mu nebyla zima.

Vaneska slaví narozeniny


Vaneska slavila krásných 5 let a tak přinesla pro děti malé občerstvení. My ji popřáli krásné narozeniny, zazpívali jí písničku a obdarovali malými drobnostmi.
Podzim klepe na dveře

Každý den se všichni netrpělivě těšíme, až vyrazíme ven. Procházky do Sadu Jožky Jabůrkové máme všichni moc rádi, společně tak zkoumáme změny v přírodě, které přicházejí s nadcházejícím podzimem. Pokud sluníčko hezky svítí s radostí vyběhneme na naši zahradu, kde si hrajeme v písku, jezdíme na kolech a koloběžkách, houpeme se na houpačce a paní učitelky si pro nás vždycky připraví zajímavé úkoly.

Týden plný pravidel


Ve druhém týdnu školního roku jsme se snažili naučit a zopakovat si pravidla naše třídy. Není jich mnoho, je jich přesně pět! Ouškové, pusinkové, šnečkové, kapičkové a srdíčkové. Děti se učily prosit a děkovat, také pěkně zdravit. Povídali jsme si o tom, jak a proč šetříme vodou, jak se chováme bezpečně ve třídě a na zahradě a také jak je důležité mít kamarády.

První dny u Koťátek

První dny ve školce, jsme všichni krásně zvládli. S novými kamarády jsme objevovali svou "koťátkovou" třídu a seznamovali se s novými kamarády. Společně jsme si zvykali na režim dne ve školce a představovali si školková pravidla. S radostí jsme vzpomínali na uplynulé prázdniny a nezapomněli si své nejhezčí zážitky namalovat. Zahráli jsme si hry s padákem na jména dětí, aby se nám kamarádi lépe pamatovali a učili se poznávat svou značku. Všichni jsme si první dny ve školce užili, poznali jsme nové věci, naučili se novou písničku a básničku, tvořili jsme a objevovali.