Fotogalerie akcí
Zde očekávejte fotografie našich akcí.
Pokud se chcete podívat na naše akce v předchozích letech, koukněte do naší kroniky.
Jsme skoro prvňáčci
Jen jsme se vrátili ze školky v přírodě a hned v úterý následujícího týdne jsme se vydali podívat, jak to vypadá v té opravdové škole. Už od hlavních dveří nás vítala paní učitelka, která nás provedla chodbou plnou obrázků až do třídy. Tam jsme se navzájem představili a hned také hádali, na jaké písmenko začíná naše jméno a hledali ho na velké síti vzadu na zdi třídy. Pak jsme si zopakovali barvy, když jsme z koše vytahovali kostky určené barvy, kterou zvolila paní učitelka. Nezapomněli jsme ani na čísla a geometrické tvary, které visely na tabuli. Protáhli jsme se při písničce Sloník Toník, což se nám moc líbilo. Pak jsme si ještě povídali o pravidlech, která máme ve školce a těch, která platí ve škole. Podívali jsme se i na práce školáků na téma Vesmír a vzpomněli na planety, o kterých jsme si povídali u nás ve školce. Paní učitelka ze školy nás moc chválila a těšila se na příští setkání.
Cvičíme na hřišti házené
Jako obvykle každé úterý v deset hodin jsme přišli na hřiště házené si zasportovat. Tentokrát jsme se tam sešli s dětmi ze školky Prokopa Velikého. Začali jsme rozcvičkou s gumovými míči k protažení těla a rozehřátí svalů. Snažili jsme se napodobovat všechno, co nám náš trenér ukázal. Některé triky s míčem jsme už dříve pochytili. Důležité je taky cvičit střílení do branky. Po krátké přestávce na odpočinek a doplnění tekutin jsme si dali závody v družstvech mezi školkami. Čekalo nás nejen běhání, ale i slalom, koulení a přenášení míče na určené místo. Nebylo úplně nejdůležitější, kdo zvítězil, ale hlavně, že jsme si všichni zaběhali, zasportovali a pobavili se. Tak za týden zase na shledanou na hřišti!
Výlet na záchrannou stanici pro zvířata do Bartošovic
Ve středu 24. května jsme jeli krásným zájezdovým autobusem na výlet do Bartošovic. Už předem jsme si povídali o tom, že navštívíme zdejší záchrannou stanici pro volně žijící zvířata a ptáky. Třeba mláďata, která přišla o rodiče, poraněná zvířata nebo ptáky, nebo ty, o něž se jejich páníčkové už nemohou nebo nechtějí starat a ve volné přírodě by si už nezvykli nebo byli lidem nebezpeční. Když jsme prošli krásnou kovanou branou po schodech do staré historické budovy, vyslechli jsme si povídání o tom, jak se tu zvířata dostanou, jaká a kolik za rok, jak se o ně následně starají a jaká je jejich budoucnost. Viděli jsme obrázky zvířat na interaktivní tabuli, vycpaná zvířata a ptáky i modely hmyzu v nadživotní velikosti v prostředí, které napodobovalo to jejich skutečné. Pak jsme šli ven na obchůzku kolem klecí a voliér. To bylo teprve něco! Viděli jsme naživo zvířata, která dobře známe – třeba veverky, ale i taková, která neviděly ve volné přírodě ani paní učitelky. Například pejsek mývalovitý, kterého lze potkat u Odry. Pobavila nás taky vydra, jak chytala kousky ryby, kterou jí náš průvodce házel. A těch ptáků co tam bylo! Už rozeznáme havrana od vrány, horší je to od krkavce, kavku, poštolku, káně i jednu orlici, čápa, volavku, sovy a další. Dokonce pak venku jsme si všimli i vyřezávaných soch zvířat, rybníčku s rybičkami, budky pro ptáčky a krmítek. Prostě v Bartošovicích je ráj pro zvířata a ptáky, kterým se v životě tak úplně nedařilo. A pak jsme se z toho ráje vrátili na zem, do naší školky. Sláva, nazdar výletu, nezmokli jsme, už jsme tu!
Besídka pro maminky k jejich svátku VIDEO
Ve středu 10. května jsme měli u nás ve školce besídku ke Dni matek. Už dlouho jsme se na ni pilně připravovali, zpívali, recitovali, učili se taneček a dramatizovali dokonce dvě pohádky. Pro maminky jsme také zhotovili dárečky. Barevnými tušemi do rámečku z vlnitého papíru jsme namalovali portrét nebo celou postavu maminky jako v zrcadle. S paní učitelkou jsme vyplnili zábavný dotazník o mamince, který nejednu z nich pobavil i rozesmál. Z čokoládové polevy jsme vyrobili srdíčka se zdobením a nezapomněli jsme ani na přáníčka. Na přání ve tvaru srdce jsme nalepovali malá barevná papírová srdíčka, která vytvořila kytičku a razidlem vyražené symboly. Vevnitř jsme si mohli nakreslit obrázek podle vlastní fantazie a podepsat s věnováním mamince. Také jsme obarvili odlitky ze sádry ve tvaru trpaslíka maminkám pro radost a na zahradu. Konečně nastal den D , kdy jsme slavnostně oblečeni nastoupili před naše maminky. Společně jsme zazpívali písničky o maminkách, přednesli básně, zatančili taneček s plyšáky Máme rádi zvířata podle Jiřího Suchého a Jitky Molavcové a zahráli pohádku O budce v kostýmech zvířátek. Protože chybělo hodně starších dětí, na tu druhou pohádku O koťátku, které zapomnělo mňoukat, nedošlo. Nebyli herci. Ale nevadí. Aspoň se máme na co těšit při loučení s předškoláky. Pak už po velkém potlesku nastalo rozdávání dárečků maminkám, hodně pusinek a objetí a loučení . Užijte si to s vašimi maminkami v neděli 14. května.
Den Země v Sadu Jožky Jabůrkové
Svátek naší planety Země jsme oslavili všichni společně v Sadu Jožky Jabůrkové, kde pro nás byla připravena velmi pěkná a zajímavá akce - společně se skřítkem Vítkem jsme plnili řadu úkolů, jejichž prostřednictvím jsme se dozvěděli něco o naší planetě Zemi, o ochraně životního prostředí, o významu hmyzu, zvláště včel, pro člověka i pro přírodu, o zvířátkách v lese. Procvičili jsme si při tom i jemnou motoriku, zrakovou pozornost, správné dýchání, pohybové a hduební dovednosti. Tato aktivita byla součástí našeho dubnového tématu , ve kterém jsme si v obou třídách povídali o planetě Zemi, životě na na a její ochraně.
Návštěva knihovny
V úterý 9. května nás paní knihovnice přivítala jarním příběhem housenky a vývoje. Sledovali jsme zázrak života od počátku, vybrali ze tří vajíček to, které podle chrastění něco skrývalo a před našima očima se z něj vylíhla housenka. Ta si během vyjmenovávaných dnů týdne pochutnávala postupně na ovoci, které jsme poznávali, určovali barvy a počítali, pak se přejedla dobrot, zakuklila a usnula. A po nějaké době se z kukly k našemu úžasu vyklubal barevný motýl. Jaká krása! Hned jsme si ten příběh podle knížky museli vyzkoušet na vlastní kůži, ať si dovedeme zažít pocity přeměny z jedné bytosti do druhé. Pak jsme si housenku mohli také nakreslit buď podle obrázků v knize nebo podle vlastní fantazie. Nakonec jsme si jako obvykle prohlíželi knihy, tentokrát nové, které nedávno pořídili. Zvláště se nám líbily knížky z tvrdého kartonu s okénky skrývajícími překvapení, posuvnými obrázky, záložkami a zajímavými obrázky. Bylo to moc hezky strávené dopoledne, ostatně jako vždycky. Chtěli bychom za celoroční práci paní knihovnici moc poděkovat. Zaslouží si to.
Cvičení v tělocvičně TJ Sokol v měsíci dubnu
V měsíci dubnu jsme pravidelně navštěvovali tělocvičnu TJ Sokol v Českém domě. Děti si vyzkoušely různé tělocvičné nářadí a náčiní, zdolávaly překážky na překážkové dráze, prostřednictvím míčových her se učily manipulovat s míčem, cvičily s padákem, protahovaly si tělo při zdravotním a pohybovém cvičení. Rozvíjely svou obratnost a pohybové dovednosti na žebřinách, lavičce, žíněnce a při cvičení na molitanové bedně.
Den Země v Sadu Jožky Jabůrkové
Svátek naší planety Země jsme oslavili všichni společně v Sadu Jožky Jabůrkové, kde pro nás byla připravena velmi pěkná a zajímavá akce – společně se skřítkem Vítkem jsme plnili řadu úkolů , jejichž prostřednictvím jsme se dozvěděli něco o naši planetě, o ochraně životního prostředí, o významu hmyzu, zvláště v čel pro člověka i přírodu, o zvířátkách v lese. Procvičili jsme si při tom různé dovednosti – jemnou motoriku, zrakovou pozornost, správné dýchání, pohybové a hudební dovednosti. Tato aktivita byla součástí našeho dubnového tematického období, ve kterém jsme si v obou třídách povídali o planetě Zemi, životě na ní a její ochraně.
Malý řemeslník - letadlo
Poslední návštěva Malého řemeslníka se točila kolem všeho co létá. Děti vyjmenovaly všechny létací stroje, které znaly a odzvěděly se o nich spoustu zajímavostí. Také se dozvěděly co je to směrovka a výškovka a k čemu slouží a naučily se také nové slovo DVOUPLOŠNÍK. Všechny děti si ze dřeva vyrobily letadlo, kterému poskládali vrtuli, která se fouknutím hezky roztočí. Také jsme navštívili Dětský svět, který celý patřil jenom já, takže děti zažily opravdu velmi krásné, zábavné a poučné dopoledne.
Malý řemeslník - robot
Další návštěva Velkého světa techniky nám přinesla řemeslnou dílnu, kdy jsme si mohli vyrobit robota. Děti poprvé používaly jiný materiál než dřevo, a to plast a kov. Seznámily se s jednotlivými materiály, vyhledávaly stejné v okolí. Pracovaly se šroubky a s matičkama - musely najít stejné velikosti a správně zašroubovat. Při sestavování robota používaly svěrák, vrtačku, klíče a samozřejmě spoustu šroubků, matek, podložek a pérovek. Děti zjistily, že nějakého toho robota mají všichni doma, že ho máme i ve školce a pravidelně jej používáme. Také jsme samozřejmě stihli navštívit Dětský svět a celé dopoledne jsme si patřičně užily.
Malý řemeslník - formule
Při dnešní návštěvě Velkého světa techniky byl v hlavní roli magnet. Děti zjistily, jak funguje magnetická síla, proč se jednou přitahuje a jindy zase odpuzuje. Kdy takový magnet může pomoci při práci (např. magnetický jeřáb). Všechny děti si ze dřeva vyrobily autíčko, které mohou pohánět právě magnetickou silou. Opět si vyzkoušely práci se skutečným nářadím. Dnes to byla pilka a kladivo. Součásti návštěvy byly i hry v Dětském světě, kde si děti mohly třeba vyzkoušet, jaké je to ovládat jeřáb, bagr či formuli. Už se těšíme na zítřejší další lekci, kde nás bude čekat výroba robota.
Malý řemeslník – lodička
Zavítali jsme s dětmi do Velkého světa techniky na řemeslnou dílnu, kde si děti mohly vyrobit pirátskou loď. Děti se učily zacházet s kladivem, kdy musely samy zatloukat hřebíky, s pilkou a svěrákem, kdy řezaly dřevo na správnou míru, smirkovým papírem, aby neměly loďku drsnou, s vrtačkou si připevňovaly šroubky, a nakonec dle slovních instrukcí daly celou lodičku dohromady. Dozvěděly se, jak se jmenují jednotlivé části lodi, jak je možné, že se ani velká loď nepotopí, co používá loď k tomu, aby zastavila. Byl to opravdu náročný úkol, a tak si děti ještě za odměnu mohly pohrát v dětském světě, kde se pořádně vyřádily.
Malý řemeslník - rybářský prut
V úterý 18. dubna jsme se vydali s předškoláky do dolní oblasti Vítkovic, kde na nás ve Velkém světě techniky čekal program Malý řemeslník. Nejprve jsme si vysvětlili slovo řemeslník a vzpomínali, jaká řemesla známe a jak se říká lidem, kteří je provozují, např. švadlena šije, zedník staví domy, truhlář pracuje se dřevem a tak podobně. Pak jsme si ukázali a pojmenovali nářadí, které potřebuje v dílně a které jsme mohli vidět třeba u tatínka nebo u dědečka. Také jsme si vysvětlili, k čemu slouží a jak se používá. Nesmíme zapomenout též na důležitou věc, a to je dodržování pravidel bezpečnosti při práci s nářadím, aby se nikomu nic nestalo a správné oblečení, které nás ochrání před ušpiněním nebo poškozením našeho oděvu. Pak jsme si mohli vyzkoušet práci s vrtačkou při zašroubování šroubků do dřeva. A nakonec jsme si vlastnoručně vyrobili rybářský prut a hned na něm vyzkoušeli chytání papírových rybek na háček. To bylo super! Za odměnu za naši pilnou práci jsme si pak mohli pohrát v Dětském světě. A to bylo taky skvělé! Takže se vydařil celý den.
Návštěva seniorů v Domově Magnolie
Naše děti zpříjemnily jeden den babičkám a dědečkům v Domově Magnolie v Ostravě Vítkovicích. Děti si pro seniory připravily zábavné tvoření ze sádry a aby vdechly domovu trochu velikonoční atmosféry, připravily také s babičkami ozdobené velikonoční vajíčka z krepového papíru. Všem se tvoření moc líbilo. Na závěr společného dopoledne zazpívaly děti svou oblíbenou písničku "Japonská myší polka", ale protože babičky znají taky spoustu písniček, zazpívali si tak všichni společně písničku "Prší, prší, jen se leje". Děti měly také možnost prohlédnout si a nakrmit kozičky, kterým přinesly výborný usušený chleba, který mají kozy ze všeho nejraději.
Huráá, Velikonoce jsou tady!!!!
Velikonoce jsou konečně tady – středeční dopoledne se proto neslo v duchu velikonoční zábavy a předvelikonočních oslav. S dětmi jsme si společně povídaly o české velikonoční tradici, o symbolech Velikonoc a nastávajících svátcích jara. Nechyběly ani velikonoční koledy a říkadla, které se děti v jarním období ve třídách naučily. Děti si zahrály několik velikonočních her a poté kluci pomlázkou „omladili“ všechna děvčátka i paní učitelky, aby byly zdravé a rostly do krásy. Na závěr si všechny děti pochutnaly na výborném lineckém pečivu, které upekly děti ze třídy koček. Všechny děti si dopoledne velmi užily, seznámily se s českou tradicí Velikonoc, zažily jednoduchých velikonoční folklor s pásmem říkadel a velikonočních koled.
Tělocvična TJ sokol, březen - VIDEO
Každý čtvrtek pravidelně navštěvujeme tělocvičnu TJ Sokol v Českém domě. Tam se vždy pořádně vyběháme při různých pohybových hrách, protáhneme si tělíčko při zdravotně pohybovém cvičení, cvičíme na nejrůznějším tělocvičném nářadí, čímž zlepšujeme naši obratnost a koordinaci. V měsíci březnu jsme se zaměřili na cvičení s padákem, což se nám moc líbilo a moc nás to bavilo. Také jsme se zaměřili na hry s míčem – učili jsme se míč házet i chytat, koulet, házet do koše, kopnout míč do brány a zahrát si společně s ostatními dětmi jednoduché míčové hry.
Doktorská školička
Hrajeme si na doktory! Děti v Dolní oblasti Vítkovic v programu doktorské školičky zkoumali a objevovali lidské tělo. S kamarádem Kosťou prozkoumali ty největší kosti lidského těla a zjistili, že výška těla se rovná výšce třech steheních kostí. Dále děti prozkoumávali orgány a zkoušeli si jaké to je být doktorem a poslouchat lidské srdce. Tak se děti naučili i nové slovo - fonendoskop. Zajímavým úkolem bylo také zkoušení lidských smyslů, kdy jsme v kouzelné krabici prozkoumali hmat a hádali předmět ukrytý uvnitř. Zahráli jsme si čichací pexeso a protrénovali si tak náš čich. A zrak jsme trénovali pomocí speciálních obrázků, na kterých bylo vždy něco ukryto. Program doktorská školička všechny moc bavil a odnesli jsme si z něj spoustu nových informací.
Navštívili jsme první třídu
Naše předškolní děti opět vyrazily do školních lavic. Tentokrát navštívili 1.B. na Základní škole Šalounově v Ostravě Vítkovicích. Děti zavítaly do hodiny matematiky a byly napjaté, co všechno je bude čekat. Paní učitelka si se všemi dětmi zopakovala číselnou řadu 1-10. Naše děti poté vyzkoušela, zda poznají číslice do 5ti, to ale netušila, že naše děti je poznají až do 10ti. Ukázala dětem, jak se počítá taková slovní úloha a společně se svými žáky došli až k výsledku. Naše děti pak pracovaly s kostkami, kde měly za úkol složit postupku, najít samé 5ky, 3ky a tak dále. Poté pracovaly s legem, na kterém se hezky učily sčítat a odčítat. Poté následovala velká zkouška u tabule, na které si naše děti trénovaly číslici 1. Musíme opravdu všechny pochválit, že se nebáli a zvládli jedničku napsat na jedničku. :) Nechyběla ani pohybová chvilka u písničky Sloník Toník, kterou děti moc dobře znají, a tak tanec doprovázely také zpěvem. Na závěr paní učitelka předvedla dětem interaktivní tabuli s programem matematiky, který byl z podmořského světa. A tak děti počítaly rybičky, želvičky a mořské koníky. Na konci hodiny jsme se se všemi hezky rozloučili a poděkovali za možnost vyzkoušet si, jaké to je být prvňáčkem.
Plaváček v DOV
Jaké jsou vlastnosti vody, co můžeme najít v ní, nebo na ni, jak je možné, že se těžké lodě v moři nepotopí? Na tyto otázky zjišťovaly děti odpovědi během programu Plaváček v DOV. Děti zažily spoustu legrace během nakládání lodí z PET víček kameny - kolik toho asi taková loď unese? Více, než si děti myslely. Děti rozlkládaly náklad po celé ploše lodi, aby se loď nepotopila. Také zkoumaly, které předměty na vodě plavou a proč, a které se potopí. Největší úpěch u dětí však měla improvizovaná ponorka z pet lahve. Děti z ponorky vydechovaly vzduch, aby se potopila a poté vzduch vdechovaly dovnitř, aby se ponorka opět vynořila. Díky tomuto pokusu se děti dozvěděly, jak je možné, že se ponorka naplněná vzduchem zvládne potopit.
Stavitel věží
V pondělí 27.2. nás navštívil odborník z malé technické univerzity s programem Stavitel věží, který navazoval na Stavitele měst, který jsme už absolvovali. Nejdříve jsme si měli připomenout, jaké druhy věží známe – kostely, rozhledny, vodárny, majáky, posedy a třeba orloj. Pak si děti znázornily věže postojem – pevným, rozkročeným, aby se věž ve větru nezbořila. Uvědomily si nutnost stability a pevných základů. Pak si podle obrázku mohly samy postavit věž z kostek z lega dupla a ve skupinkách se pokoušely postavit podle plánku televizní vysílač na Ještědu u Liberce. K základu pak přidaly i plášť a nakonec naši českou vlajku. Všem skupinám se úkol podařilo splnit a zasloužit si za odměnu hezké diplomy Stavitele věží.
Návštěva 1. třídy
úterý 21.února jsme se šli s předškoláky podívat do školy. Ta vysoká budova na Halasově ulici nás lákala už na vycházkách. Dnes jsme se dostali nejdřív do šatny a pak do 1. třídy. Paní učitelka se přivítala s dětmi básničkou. Hodina začala počítáním krtečka a jeho kamarádů a různých předmětů. Pak si všechny děti vybarvovaly obrázek opičky podle čísel stejnou barvou. Někteří z prvňáků nám přečetli kousek článku ze Slabikáře o tom, jak Tom jezdil s tátou na lyžích. Pak následovala prvouka. Jednotlivé děti vyhledávaly na interaktivní tabuli části oblečení, které si ráno berou na sebe a každý sám si je vybarvil na pracovním listu. Také se hledala stejná auta a děti je měly za úkol zakroužkovat na papíru. Naše děti úkoly zvládly tak dobře, jako školáci. Prohlédly si třídu, seznámily se s paní učitelkou, poznaly i několik dětí, které loni navštěvovaly naši MŠ. Takže jsme zase o kousek blíž k zápisu a vstupu do 1. třídy.
Mámo, táto, pojď si se mnou hrát
Tak to byl název odpolední akce pro rodiče s dětmi naší MŠ. A nutno říct, že úspěšné. Maminky, tatínkové a dokonce i jedna babička byli určitě zvědaví na to, jak to u nás chodí, když u toho nejsou. Mladší sourozenci dětí si zase mohli prohlédnout prostředí, do kterého se zanedlouho dostanou, zatím s rodiči v zádech. Dospělí si rádi zavzpomínali na doby svého dětství, když oni byli školkou povinní. Našly se ve třídě hračky, které si třeba podobné pamatovali, ale i takové, které nejen, že nemají jejich děti doma, ale rodiče ani neznali, například elektronická myška na programování, ale i různé edukativní hry nebo plastické 3D podložky k rozvoji hmatového vnímání. Rozhodně bylo zajímavé pozorovat, jak děti společně s rodiči stavějí zámek z barevných molitanových kostek, chytají ryby, hrají stolní hokej, skládají puzzle, modelují z plastelíny nebo vytvářejí hrady z kinetického písku. Poznali jsme se navzájem trochu blíž i z jiného úhlu pohledu. Jinak se chovají děti doma a jinak ve školce, ale teď to bylo ještě trochu jinak. Myslím, že všichni nakonec odcházeli spokojeni, že prožili příjemné rodinné odpoledne. Tak zase příště.
Městská knihovna Ostrava – Chameleon Leon
V úterý 21.2. 2023 jsme s dětmi navštívily dětské oddělení městské knihovny v Ostravě, kde pro nás byl připravený krásný a poutavý program k rozvoji předčtenářských dovedností– seznámili jsme se s knihou „Chameleon Leon“ - chameleon Leon je jiný než jeho kamarádi. Neumí se zbarvit na tu správnou barvu jako všichni ostatní chameleoni, a je z toho velmi smutný, a cítí se osamělý. Děti se prostřednictvím poutavého příběhu dozvěděly zajímavosti o životě chameleonů, o tom, jak se chameleoni svým zbarvením přizpůsobují okolnímu prostředí a proč to dělají, ale hlavně si vyslechly interaktivní vyprávění ö tom, jak je těžké se něčím odlišovat od ostatních. Ale že to může mít i své velké výhody – v našem příběhu nakonec vše dobře dopadlo, a Chameleon Leon nejenže svou výjmečností zachránil ostatní chameleony, ale také si našel spoustu nových přátel. Návštěva knihovny nejen umožnila dětem poslechnout si zajímavý a poučný příběh, ale také u nich rozvíjí předčtenářskou gramotnost, probouzí zájem o knihy a motivuje je k pravidelným návštěvám a půjčování si dětských knížek.
Návštěvy tělocvičny TJ Sokol v Českém domě
S dětmi pravidelně každý čtvrtek navštěvujeme tělocvičnu TJ SOKOL v Českém domě. V tělocvičně se vždycky krásně vyřádíme, vyběháme, zkoušíme úplně nové věci – třeba lézt po žebřinách, zdolávat švédskou bednu, skákat na malé trampolíně, také si krásně protahuje tělo při zdravotním a protahovacím cvičení a strašně moc nás to baví. V tělocvičně také poznáváme kamarády z jiné školky, a tak je nám vždy veselo a hodina uteče jako voda.
Karneval - VIDEO
Po roce k nám zavítal veselý dětský karneval. A byl opravdu zábavný. Už dopředu nám děti oznamovaly, jaké si připravují masky. Kromě princezen se představila Hermiona, Wendsday, upírka, kočička, malá mořská víla, beruška, pirátka, myška Minnie. Měli jsme tu dokonce tři Spidermany, policistu, ledního medvěda, mimoně a kovboje a spoustu dalších krásných masek. Všechny masky se představily, zatančily si a zahrály oblíbený židličkový tanec. Po svačině se objevilo očekávané překvapení – klaun(ka) z Balónkova. Bavila nás kouzly s balónky, do kterých se zapojily i děti, hádankami o odměny – zvířátka z balónků, tancem a legračním povídáním skoro až do oběda. Byla to paráda! Na všechny děti došlo nejen při rozdávání nafouknutých zvířátek, ale i památečních medailí a diplomů za krásný karnevalový kostým. Ještě poslední tanec a ahoj, karnevale, zase za rok.
Návštěva tělocvičny SOKOL 9.2.2023
S dětmi jsme začaly navštěvovat tělocvičnu Sokola v Českém domě nedaleko naší MŠ. Děti hned po vstupu uchvátily veliké prostory tělocvičny, kde se mohly rozletět jako opravdoví sokoli. A nejen to. Nabídka nářadí předčila vybavení našich tříd, některé z nich děti viděly poprvé. Schválně, jestli i vy víte, co jsou to ribstoly? No samozřejmě žebřiny, na kterých si děti vyzkoušely lezení jako opičky a pak sjíždění po lavičce. Místo klasické švédské bedny děti skákaly postupně na několik dílů barevné molitanové bedny, prolézaly tunelem a překonávaly překážky postavené v prostoru. Celé cvičení zakončily příjemně unavené honičkou. Už teď se těšíme, co nám další cvičení přinese.
Takže: Sportu zdar a cvičení pro děti zvlášť!
Divadlo Smíšek - Pohádka O línem Honzovi
Máte rádi divadlo? My ano a moc, takže jsme do naší školky pozvali herce z divadla Smíšek a dobře jsme udělali, opravdu jsme se zasmáli, zazpívali známé lidové písničky a dobře se pobavili. Pozvali jsme i děti z MŠ Prokopa Velikého, ať tu radost sdílejí s námi. Čekalo nás představení O líném Honzovi, který už dvacet let ležel na peci a nechtělo se mu nic dělat. Sudička mu ale předpověděla, že zachrání princeznu před zlým drakem. Ale toho mu musel samotný pan král přivést až do chalupy, aby ho Honza zabil vařečkou. I princezna slíbená za odměnu musela za Honzou do chalupy. A víte, co nakonec dostalo Honzu z pece dolů? Malá myška, které se princezna polekala a on ji šel vyhodit z chalupy. A když už vstal, tak už se na tu pec nevrátil. Komu ten děj připomněl pohádku Josefa Lady, uhodl správně. Taky jsme si pak ukázali obrázky z knihy Nezbedné pohádky a sami se pokusili děj pohádky vystihnout kresbou, vystřihli jsme si draka a zahráli divadélko s loutkami. Takže jsme si parádně užili!
9. lekce plavání
V pátek 27. ledna nás čekalo rozloučení s bazénem na ZŠ Alberta Kučery v Hrabůvce. Naposledy jsme si ještě pohráli ve vodě s plovoucími podkovami, panáky, žížalami, svezli se na nafukovacím člunu, sklouzli na klouzačce a někteří i zaskákali do vody. Vyzkoušeli jsme si splývání, plavání nad a někdo i pod vodou a pak přišla odměna za naše snažení. Dostali jsme diplomy a na nich bylo, jak byl kdo úspěšný. Někdo se naučil ležet na vodě, splývat, někdo zvládl pár temp a někteří zaplavali 2, 3 nebo dokonce nejlepší plavec 5 metrů. Ale hlavní je, že nás to bavilo, s vodou jsme se skamarádili, překonali počáteční obavy, otužili se a zařádili si ve vodě s chutí a nadšením. A víte vy vůbec, že plavání je nejzdravější sport? Tak rychle plavky a jde se na bazén a v létě hurá na koupaliště! Už se nemůžu dočkat.
8. lekce plavání
Další, tentokrát předposlední, lekce plavání je za námi. Z malých plaváčků se stávají velcí plavci a paní lektorky tentokrát zjišťovaly, co v každém z nich doopravdy je. Děti měly za úkol, jeden po druhém, přeplavat bazén na druhou stranu libovolným stylem. Také si děti mohly vybrat, zda budou plavat s pásem, nebo s rukávky, obojím, nebo bez ničeho. Věřte nebo ne, některé děti plavaly na druhou stranu dokonce pod vodou! A to je opravdový úspěch. :) Všichni se nakonec s úkolem poprali a úspěšně tak absolvovali další lekci plavání.
Plavání 7. lekce
Naši plaváčci se opět zúčastnili další lekce plavání, tentokrát už v pořadí sedmé a plavecké lekce se nám už pomalu chýlí ke konci. Děti se ve vodě opět vyřádily, v bazénu se jim velmi líbilo a všechny byly moc odvážné – vody se už vůbec nebojíme. Plavali jsme s destičkou, klouzaly se na skluzavce, ve svých barevných družstvech jsme se učily novým dovednostem.
Kocourek Modroočko - Divadlo loutek Ostrava
Hned v prvním týdnu po novém roce nás čekalo divadelní představení v Divadle loutek v Ostravě. Šlo o muzikálovou pohádku Kocourek Modroočko, jejíž předlohou je stejnojmenná knížka spisovatele Josefa Koláře. Vypráví příběh kotěte, které žije se svým „dvounožcem“ – člověkem, který se o něj stará a jak roste, seznámí se i s jinými kočkami – zkušenější Zelenoočkou, chytrým Zrzundou a trochu nebezpečným Natrhouškem. Učí se obstát v kočičím světě, vyroste, zamiluje se do bílé kočičky Kiky a stane se pyšným kocouřím tátou. Pohádka je plná krásných písniček spojených s tancem, veselá, zajímavá i poučná, prostě taková, jak má být. Myslím, že se všem dětem líbila a z divadla odcházely spokojené a plné nových zážitků.
Na návštěvě v knihovně
Co se stane, když Petrův nejlepší kamarád Pavel najednou zmizí? Jestlipak se zase setkají? Petr ho s pomocí kamarádské velryby hledá všude, ale ne a ne ho najít. Málem to vzdá, ale nakonec se na obzoru objeví ptačí silueta. Kdo to asi bude? O tom všem si děti společně s paní knihovnicí povídali. Také si s padákem záhrali na rozbouřené moře, aby se mohly do postavy Petra ještě více vžít. Nakonec děti podle předlohy na knize namalovaly každý svého papuchalka Petra.
6. Plavání
První plavání v novém roce proběhlo v pátek 6. ledna. Děti si chvíli pohrály a poučily v bazénu a poté se rozdělily na dvě skupiny, kdy jedna odešla do sauny a druhá zůstala ve vodě, po 10 minutách se vystřídaly a tak si dnes kromě vody užily všechny děti i teplíčko a udělaly něco pro posílení imunity, aby na nás žádné bacily nemohly.
Vánoční nadílka
Konečně nastal ten dlouho očekávaný den, kdy měl do naší školky přijít Ježíšek s nadílkou. Už dlouho před tím mu děti „psaly“ dopisy s obrázky nakreslených nebo nalepených hraček, které by si přály. A také se snažily nezlobit, poslouchat rodiče, paní učitelky a nehádat se s ostatními dětmi, aby se jim jejich přání splnila. V ten slavný den Ježíška vyhlížely oknem a zpívaly koledy, aby ho přilákaly k nám. A opravdu ! Jak zaslechly zvonění zvonečku a vešly do naší třídy, našly pod stromečkem hromadu dárků, že se na všechny ani nemohly vynadívat. A pak je teprve začaly rozbalovat. Holčičky byly nadšené z nového kočárku, postýlky a krmící židličky a taky panenky Barbie. Kluky nejvíce nadchla autodráha a garáže s myčkou, benzinovou pumpou a servisem. Všem udělala radost puzzle , lego Duplo, hra na lékaře s doplňky, popelářské auto, stavebnice a kruhy hula hop. Spokojeni byli malí i velcí a už se těšíme, jak si v novém roce se všemi těmi hračkami pohrajeme. Moc a moc děkujeme, Ježíšku!
Děti zpívají koledy
Čekání na Ježíška jsme si krátili zpíváním vánočním koled.....a pak už jsme slyšeli cinkání vánočního zvonečku, a ve třídě Myšek nás čekalo velké vánoční překvapení...vánoční nadílka.
Zdobení vánočního stromečku na náměstí
Jednoho krásného zimního dne, kdy napadlo opravdu hodně sněhu, jsme se s dětmi vydali na procházku k vítkovické radnici. Naším cílem byl vánoční stromek – borovička, vysoko zasypaný sněhem. Trochu jsme mu pomohli od bílé peřiny, abychom ho mohli ozdobit na ty sváteční vánoční dny, které nás čekají. Všude, kam se dalo, jsme rozvěsili hvězdičky z těstovin sypané třpytkami, hvězdy z dýhy a lýka, modré kapříky i zlaté rybičky pro štěstí a nakonec řetěz z kroužků dýhy. Dali jsme si záležet a moc se snažili, aby to tomu stromečku slušelo. A nejen my. Před námi už tu byly jiné děti a po nás přišla další školka. Za snahu jsme pak dostali lentilky. Těšíme se, jak to naše dílo ukážeme rodičům a známým, až půjdeme okolo. Takže nejen tomu stromečku, ale všem přejeme pěkné a klidné Vánoce!
Mik Miku Mikuláš
Tak nás zase po roce ve školce navštívil Mikuláš, se svými dvěma nerozlučnými kamarády - překrásným andělem a veselým chlupatým čertíkem. Mikuláš dětem přečetl z Knihy dobrých skutků, co všechno se jim za uplynulý rok povedlo a moc je za to pochválil, a neposedný čertík dětem malinko napověděl, co by ještě trošku malinko mohly vylepšit. Děti si mohly čertíka i pohladit, a podrbat ho na kožichu, a tím zjistit, že se není vůbec proč se ho bát. Anděl všechny děti pohladil pro štěstí a předal dětem sladké dobroty. Děti se pak mohly s čertíkem, andělem a Mikulášem vyfotit. Na rozloučenou děti zazpívaly písničku, kterou se naučily, a čertík si s nimi zatancoval veselý taneček " Čertovskou polku", popřál dětem krásné Vánoce a pak se společně s andělem a Mikulášem ztratil v zimní mlze.
Plavání 4. lekce
Další lekce plavání dopadla na jedničku. Všechny děti byly pochváleny, jelikož se nebály a všechny se ve svých plaveckých pokrocích posouvají dál. Některé děti dokonce plavaly s hlavou pod vodou. Menší děti zase tvořily na vodní hladině krásné hvězdice. Ti nejodvážnější si mohly sundát pás a rukávky a skákat do vody z okraje bazénu, nebo po skluzavce.
Plavání 3. lekce
2.12. jsme se zúčastnili už třetí lekce plavání, a moc jsme se na něj tešili. Ve vodě jsme se vyřádili, učili jsme se správně ručkovat ve vodě okolo bazénu a správně ve vodě dýchat, splývat a ležet na hladině. Už nám to krásně jde, a vody se už vůbec nebojíme. Na plavání nás také tentokrát čekalo překvapení – velké focení plaváčků panem fotografem.
Stavitel mostů
První prosincový den tohoto roku nás v naší školce navštívil lektor z Malé technické univerzity, aby nám prostřednictvím projektu „Stavitel mostu“ hravou a zajímavou formou přiblížil svět techniky, konkrétně nás seznámil se stavbou mostů a mostních pilířů. Děti se na celé jedno dopoledne ocitly v roli malých stavitelů mostů, a průběžně se seznamovaly s tím, co je to most, jak se takový most staví, jak se na sebe navzájem vážou jednotlivé cihly a proč je důležité pracovat přesně a pečlivě. Seznámily se s pověstí o Karlově mostě, naučily se pracovat podle stavebného plánu a nakonec samy z kostek Lega pod dohledem „ stavbyvedoucího“ stavěly mostní pilíře, a z nich poté velký most z Lega, po kterém se nakonec mohly samy projít. A nejen děti, ale i paní učitelky. Tak pevný most se nám povedlo postavit! Děti si celé dopoledne velmi užily, získaly spoustu nových dovedností, a zážitků. Cílem projektu bylo vzbudit zájem dětí o techniku a přispět tak k rozvoji technického vzdělávání již v předškolním věku.
Začínáme plavat (1. a 2. lekce plavání)
Konečně jsme se ve školce dočkali a opět po roce navštěvujeme lekce plavání. První dvě lekce jsme se seznamovali s novým prostředím, s našimi lektorkami a byli jsme rozděleni do skupin, podle našich dosavadních plaveckých schopností. Díky skupinkám každý z nás ví, kdo je naše paní lektorka, ve skupince jsme spolu s dětmi na stejné plavecké úrovni a v plavání se tak dovedeme rychleji zlepšovat. Některé děti si tak už v druhé lekci vyzkoušeli plavání bez rukávků a také skoky do vody bez rukávů. Děti ve skupině začátečníků do vody foukali, namáčeli si obličej, učili se důvěřovat vodě a paní lektorce a snažili se ležet ve vodě na zádech s uvolněnou a poleženou hlavou na hladině.
Hravá věda v naší mateřské školce
V úterý 22. listopadu nás čekal den plný objevů, zajímavých nápadů a skoro zázraků, nad kterými jsme žasli a které viděly poprvé i naše paní učitelky. S panem lektorem, který nás programem provázel, jsme najednou viděli svět v jiných barvách díky různobarevným plastovým brýlím, zjistili jsme, že barvy, smíchané dohromady, vytvoří jiný odstín a věci najednou vypadají úplně jinak. Pak jsme kreslili obrázek vatovou tyčinkou namočenou v mléce na bílý papír. Výsledek se jako zázrakem objevil při zahřátí papíru nad vařičem. Chvíli jsme si povídali o recyklování a zkoušeli třídit odpad do správných kontejnerů. Moc se nám líbilo sestavené plastové autíčko na pohon ze vzduchu nafouknutého balónku, horkovzdušný balón z mikrotenového sáčku, činka ze dvou plastových lahví změklých horkem nebo miska ze spodního dílu plastové lahve. Dověděli jsme se, že plast horkem měkne a může měnit tvar, nebo že vzduch může pohánět některé dopravní prostředky. Nakonec jsme se učili vyrábět papír ze zbytků starého papíru rozmixovaného s vodou. Všechny tyhle pokusy nás náramně bavily a taky nás obohatily o nové zajímavé poznatky. Pokud byste je chtěli zkoušet doma, tak rozhodně s rodiči a nezapomenou na bezpečnost
Velký svět techniky - projektový den
Ve středu 16.11. jsme s dětmi prožili dopoledne věnované kreativním činnostem. Ve Velkém světě techniky nás čekaly tři stanoviště, kde jsme si vyzkoušeli zručnost, trpělivost a pozornost.
1. Stanoviště – stavebnice MoyToy: Děti si vyzkoušely unikátní dřevěnou stavebnici Moy Toy, která je specifická využitím nářadí při sestavování i rozebírání hraček. Sestavovaly hlavně dopravní prostředky, které si poté na mapě města mohly vyzkoušet.
2. Stanoviště tvorby kinetické hračky - výroba upomínkové kinetické hračky byla další část programu tohoto nevšedního dopoledne. Děti samy si vyrobily jednoduchou kymácející hračku pro radost.
3. Stanoviště Dětský svět – v poslední části jsme navštívili dětský svět, který děti milují a náležitě si to v něm užily.
Husa Líza v knihovně
V úterý 8. listopadu jsme se vydali do knihovny. Čekaly nás tam knížky Petra Horáčka. Obě o huse Líze. Ta první nám vyprávěla příběh o tom, jak se hloupá husa chtěla podobat žirafě, klokanovi, tučňákovi, slonovi a ještě jiným zvířatům, ale když ji zahlédl hladový lev, byla ráda, že vypadá jako husa a může se schovat v hejnu jí podobných a on ji nenajde a neublíží jí. Nejlepší na téhle pohádce bylo, že si děti mohly všechna zvířata vyzkoušet ať už hlasem nebo především pohybem. Druhý příběh byl o tom, jak se husa Líza chtěla dostat až k hvězdě, kterou viděla vysoko nad sebou. Nepodařilo se jí ani vyskočit, vylézt na hromadu dřeva ani vyletět. Pak přišla na to, že to je hvězda na vršku vánočního stromku. To děti inspirovalo k tomu, aby si takový stromeček nakreslily. A na závěr si mohly prohlížet knížky z nabídky paní knihovnice. Bylo to moc hezké literární dopoledne.
Strašidelný rej
V úterý 1.11. byly dveře naší školky otevřené pro všechny strašidla z dalekého okolí. Přivítali jsme zde černokněžníky a vychytralé čarodějnice, pavoučí královny, spanilé princezny, hrůzostrašné kostlivce, zafačované mumie, a dokonce i samotného Harryho Pottera. Pro strašidla a jejich rodiče bylo připraveno zábavné odpoledne plné hrozivých úkolů jen pro ty nejodvážnější. Jen statečné děti dokázaly pomoci Mrzimíře najít všechny poztrácené pavouky v písku, které tak nutně potřebovala na svůj čarodějný lektvar. Dalším úkolem bylo pomoci našemu školkovému duchovi vylovit všechna hadí vajíčka mezi slizkými a přemnoženými hady. Největší zkouška odvahy však byla návštěva samotného pekla, kde naštěstí čekali pouze dva hodní čertíci Bum a Bác, se sladkou odměnou pro všechny, kdo se k nim odváží vejít. Předposledním úkolem bylo vytvoření zubaté dýně. A aby si všichni s sebou odnesli vzpomínku na tento strašidelný rej, zakončili tak své soutěžení u strašidelného fotokoutku, kde se mohli vyfotit s různými maskami a rekvizitami. Za zdařilé splnění všech čarodějných úkolů, si děti domů odnesly medaili a sladkou odměnu.
Děkujeme všem rodičům, kteří na náš strašidelný rej přinesli výborné pohoštění.
Výtvarná soutěž
S našimi dětmi jsme se ve školce zapojili do krajské výtvarné soutěže s názvem "Barevný podzim". Děti měly libovolnou výtvarnou technikou ztvárnit roční období PODZIM. Děti se do práce opravdu ponořily. Nejdříve jsme načerpali inspiraci z podzimních knížek a obrázků, poté si každé dítě zvolilo, co by rádo kreslilo, a dále už to bylo jen na jejich šikovných ručičkách. Děti věnovaly svým kresbám spoustu času a snahy. Nyní už jim můžeme jenom držet palce.
Výlet na Jarošův statek
Jednoho krásného slunečného říjnového dne, bylo to 17.října, jsme navštívili Jarošův statek ve Studénce. Čekalo tam na nás spoustu zajímavého. Poslechli jsme si vyprávění o koních i ponících, jejich způsobu života, stavbě těla a mohli jsme se na ně nejen dívat ve stáji i v ohradě, ale dokonce i nakrmit senem a pohladit. Pak jsme jim šli vyčistit box. Docela nám to s lopatou, hráběmi a kolečky šlo. A co teprve hřebelcování! To se líbilo nám, ale asi víc poníkovi. Prošli jsme se k ohradě s ovečkami a dověděli se něco o nich. Také jsme si zazávodili na jízdárně jako koníci mezi překážkami. Nakonec jsme se podívali na králíky a morčata, popovídali si o nich a pohladili si je. Kromě koček, které nás sledovaly zpovzdálí, nás doprovázel na chvíli pes a číhal u svačiny, komu by něco upadlo na zem. Poznali jsme i nová slova, jako maštal, kštice nebo hřebelcování. Moc se nám tam všem líbilo.
Navštěvujeme hřiště Národní házené
S dětmi pravidelně navštěvujeme hřiště házené, kde se děti pod vedením pana trenéra prostřednictvím pohybových her s míčem zábavným způsobem učí manipulovat s míčem, rozumět pravidlům jednoduchých sportovních her a úkolů, hrát fair- play, spolupracovat v týmu ostatních dětí, zdolávat překážky a zlepšovat své pohybové dovednosti a fyzickou zdatnost.
Návštěva knihovny
V pondělí 10.října jsme poprvé v tomto školním roce zavítali do místní knihovny. Čekalo nás tam povídání o knize Jako ty, která popisuje příběh velkého draka a malé myšky. Každý z nich měl nějaký problém. Myška se bála rozzuřeného lva a drak byl smutný, že nemá žádné kamarády, protože se ho všichni báli a utíkali před ním. Myška se s drakem skamarádila a on jí na oplátku pomohl zbavit se lva svým hrozným řevem. Tak se děti dověděly, že i ten, kdo je malý, může někdy v něčem pomoci velkému. Také si draka a myšku i lva předvedly pohybem i hlasem a nakonec si zážitky z pohádky nakreslily. Své výtvory jsme si ukázali, zhodnotili a nakonec nás čekalo prohlížení různých dětských knih. Příjemné dopoledne v knihovně sice skončilo, ale v prohlížení i čtení knih můžeme pokračovat i v naší mateřské škole i doma.
Nemocnice pro medvídky
Ve čtvrtek se naše školka proměnila v jednu velkou nemocnici pro medvídky. Nemocnice pro medvídky je projekt zaměřený na předškolní děti. Jeho cílem je zbavit nejmenší strachu z „bílých plášťů“. My se jim naopak snažíme ukázat, že lékaři jsou zde proto, aby pomáhali, a že běžná vyšetření často ani nebolí. S tím vším nám pomáhá velký medvěd, kterého si děti ošetřují. Každé dítě si do školky přineslo svého vlastního plyšového pacienta a za pomoci slečen, studentek medicíny, stanovili plyšáčkovi diagnózu a náležitě jej ošetřili. Nebylo to vždy snadné, musela se aplikovat injekce, měřit teplota, poslechnout srdce a dokonce obvázat končetina. Ale každý plyšáček se dětem podařil uzdravit. Děti si také vyzkoušeli, jak probíhá taková operace. Velkého méďu měli za úkol uspat, prostudovali si jeho rentgen a podívali se do konce na orgány, které si každý z nás nosí v břichu a hrudníku. Děti se dozvěděly spoustu nových informací, vyzkoušely si nové aktivity a také se náramně pobavily.
Návštěva Divadla loutek Ostrava
V úterý jsme s našimi dětmi navštívili představení Utíkej myško, utíkej! v Divadle loutek v Ostravě. Zážitek to byl parádní, děti si představení moc užily. Příběh o myšce, která hledala domeček pro své jablíčko a snědla dokonce i měsíc, naše děti velmi pobavil a někteří si dokonce s herci i zazpívali. Moc se těšíme, že snad budeme mít ještě nějakou příležitost divadlo navštívit a užít si krásný kulturní zážitek.