Fotogalerie akcí

Zde očekávejte fotografie našich akcí.

Pokud se chcete podívat na naše akce v předchozích letech, koukněte do naší kroniky.

Na návštěvě u zvířátek

Ve čtvrtek jsme s dětmi vyrazili na výlet na Kozí farmu. Děti měly možnost seznámit se se zvířátky, které na farmě žijí. Děti se podívaly například na koníka a kravičku, kozla a kozičky, které měly možnost také nakrmit a pohladit. Dále zavítaly na zahrádku, kde se seznámily s životem ve včelím úlu. Podívaly se, jak to v úlu vypadá a přiblížily si život včeliček. Děti měly možnost vidět, nakrmit si a poznat drůbež na farmě a porovnat velikost slepičího, kachního a pštrosího vejce. U rybníčku děti zazpívaly písničku kouzelné rybičce, která jim na oplátku splní jedno přání. Děti měly tak možnost přiblížit si život na vesnici a poznat přírodu a zvířata o něco blíže.

Besídka ke dni maminek

Tak jako každý rok druhou květnovou neděli slaví naše zlaté, hodné, laskavé maminky svůj svátek. My děti jsme na ně myslely už dlouho dopředu, když jsme se učily básničky a písničky nejen o maminkách, ale i o jaru a jiných věcech okolo nás. Ještě jsme nacvičily taneček s názvem Máma na hudbu Pavla Nováka a pohádku O hloupé myšce, kterou nakonec sežrala kočka. A tohle všechno jsme pak ve čtvrtek 5.5. předvedly maminkám, tatínkům, babičkám i tetičkám a sourozencům, kteří přišli na naši besídku. Každý sám i všichni dohromady z celé školky jsme se snažili udělat radost, pobavit a možná i dojmout. A to ještě nebylo všechno. Následovaly dílničky pro tvořivé ručičky. Čekalo nás barvení sádrových odlitků, navlékání barevných slámek a korálků, nalepování tulipánu na stonek s listy, obtáčení papírových srdíček vlnou a odměnou za tuto námahu nám byla linecká srdíčka a kytičky upečené našimi kuchařkami, které si každý mohl slepit marmeládou a polít čokoládovou polevou a posypat lentilkami a cukrářským zdobením. No ňamka! To byla sladká tečka za dnešním slavnostním dnem. Poděkování všem, kteří se podíleli na tom, aby se hezky vydařil.

Beseda s policií

Naši školku dnes navštívily dvě policistky. Ano,i ženy mohou pracovat na policii. Tyhle dopravní policistky nám nad obrázky vysvětlovaly, jaké situace nás mohou potkat na cestě, chodníku, přechodu, ale i na hřišti. My jsme hádaly, co je správné, jak bychom se měly zachovat, jak máme být správně vybaveni nejen ve dne na kole, ale třeba i za šera na cestě. Poznávaly jsme i dopravní značky a vysvětlovaly si jejich význam. O nutnosti autosedaček a připoutání v autě není třeba uvažovat. Největším zážitkem byla rozhodně prohlídka policejního auta i zevnitř za volantem, vyzkoušení vesty a přilby a závěrečná houkačka, kterou slyšely určitě celé Vítkovice. Teď jde jen o to, abychom to, co jsme slyšely, dovedly také použít v životě a řídily se podle pravidel, která platí pro nás děti, ale také rodiče. A díky tomu bude nehod ubývat.


Malí házenkáři

Jelikož už nám opět venku svítí sluníčko a počasí nám hezky přeje, vyrazili jsme po dlouhé zimě opět na hřiště házené. Děti mají tak výbornou příležitost trénovat pod dohledem pana trenéra, který má spoustu zkušeností a na házení je mistr. A jelikož se toho pan trenér vůbec nebojí, dělá mistry také z našich dětí. Děti tak trénují hody, předávání míče, chytání, někteří dokonce odrážejí míče v bráně. Na konci cvičení je pro děti připravená překážková dráha, kde děti skvěle rozvíjejí svou hrubou motoriku, budují sportovního ducha, spolupráci a podporu svých kamarádů.

Den čarodějnic

Tak k nám zase po roce zavítaly čarodějnice. Opravdu. Ve čtvrtek 28.4. do školky nepřišly obyčejné děti, ale malí čarodějové a čarodějnice. Tímto bych chtěla poděkovat hlavně maminkám, které krásné kostýmy pořídily, některé dokonce zhotovily. Však se podívejte na fotky. A že jsme si to v těch šatech užili! Nejdříve jsme se navzájem prohlédli, představili novým čarodějným jménem a vyfotili na památku. Pak jsme vymýšleli zaklínadla a předváděli to, v co nás druzí začarovali. Nechyběla ani hudba. Vedla Saxana, Čaroděj Dobroděj a Pět ježibab. Nejlepší byl náš oblíbený židličkový tanec. Na uklidnění nás čekaly omalovánky Malé čarodějnice a po svačině se šlo na zahradu. Tam nás čekaly disciplíny jako vytahování brouků a hadů z vody, jízda na koštěti dokonce slalomem, shazování „netopýrů“ míčkem, chůze v sedmimílových botách, přenášení hadího vejce na lžíci, hledání ztracených korálků v písku a společné kreslení čarodějnice podle pokynů na lístečcích. Všichni jsme zábavné úkoly zvládli a odměnou nám bylo vysvědčení pro pomocníky čarodějnice 1. kategorie a veselé košťátko. Takže za rok zase nashledanou, milé čarodějnice.

Recitační soutěž

V úterý 26.4. u nás proběhla dlouho očekávaná recitační soutěž. Děti se na ni připravovaly už od března nejen s p. učitelkami ve školce, ale také s rodiči. Mohly si vybrat básničku z nabídky na nástěnce v šatně nebo z výstavky knih básní pro děti, také mohly zvolit svou oblíbenou básničku, kterou se naučily doma a některé to tak udělaly, aby nás překvapily. Dokonce i přinesly knížku s básničkou. Potěšilo nás, že i rodičům záleželo na tom, aby se jejich děti hezky předvedly. A nastal den D. Všem opravdu šlo o to, aby se povedl. Někteří takhle veřejně před publikem vystupovali poprvé, takže trochu nejistě. Ale moc se snažili, aby to dobře dopadlo. Jejich výkony hodnotila porota - nejen paní učitelky, ale i samy děti pomocí barevných smajlíků zodpovědně ocenily kamarády. Odměnou všem přednášejícím byly omalovánky a pexeso, pro nejlepší ještě hezká dětská knížka a diplomy. A kteří to byli? Za starší děti zvítězila Vaneska s básní Liška, 2. místo obsadil Mireček a třetí byla Adrianka, oba s oblíbenou básní Lyže. V kategorii mladších dětí vyhrála Nikolka s básní Maminka, druhý byl Vítek a jeho Polámal se mraveneček, 3. místo patřilo Verunce s básní Do zahrádky přišlo jaro.

Velikonoční hra ve městě

Zapojili jsme se do hledání velikonočního beránka a také jsme se vydali po stopách vítkovických vajíček, rozmístěných všude v okolí. Jelikož jsme pilně hledali a naše nožičky zvládly ujít delší trasu, došli jsme si až na radnici pro sladkou odměnu. S dětmi jsme si však kromě závodění hodně povídali o tom, proč Velikonoce vůbec slavíme. Jelikož děti příběh velmi zaujal, navštívili jsme také kostel svatého Pavla, abychom si umocnili prožitek z těchto svátků a lépe tak pochopili jeho význam


Návštěva knihovny

Ve čtvrtek 21.4. jsme navštívili nedalekou knihovnu. Tentokrát nás čekalo čtení příhody o housence, která se zakuklila a proměnila v motýla. Nejen, že jsme se dověděli tajemství její přeměny, ale i to, kde žije, čím se živí, zopakovali jsme si počítání do deseti, různé druhy ovoce a zeleniny a jejich barvy, dny v týdnu a procvičili prstíčky při provlékání housenky dírami v ovoci. Také jsme se jako ona snažili plazit, schoulit se do kukly a pak jsme se proletěli jako motýl. Pak na nás čekaly další knihy o jiných zvířatech a rostlinách, zkrátka o přírodě. A jak by taky ne, vždyť už zítra bude Den Země. Odcházeli jsme spokojení jako vždycky a s omalovánkami, které si můžeme nejen vybarvit, ale podle kterých doma můžeme popsat, jak to s těmi housenkami vlastně je.


Den Země v Parku

Mateřská škola Obránců Míru si pro všechny naše mateřské školy připravila dopoledne v Sadu Jožky Jabůrkové. U příležitosti dne Země, jsme se učily, jak my jako děti, můžeme pomoci naší planetě a některým zvířátkům. Dozvěděli jsme se, jak třídit odpad, do jaké barvy popelnice patří papír, plast či sklo. Pomocí bublifuku jsme zjišťovali, jak funguje vzduch kolem nás a jak můžeme pomocí našeho foukání ovlivnit dráhu letu bubliny. Mravenečkům jsme pomohli posbírat poztrácená vajíčka, včelkám jsme sestavili jejich úl a zkoušeli jsme létat stejně, jako včeličky a spoustu dalších úkolů. Nakonec jsme si společně u altánku zhodnotili jednotlivé úkoly a nakreslily, co se nám nejvíce povedlo, co nás dneska bavilo. Plnění úkol bedlivě kontrolovaly naše čarodějnice, které vyrobily jednotlivé mateřské školy a které poslouží na akci Vítkovic „ Pálení čarodějnic“. Děkujeme MŠ Obránců Míru za úžasné a přínosné dopoledne.

Dovádění v dětské světě

V úterý po Velikonocích na děti čekalo veliké překvapení. Se školkou jsme navštívili dětský svět v Dolních Vítkovicích. Pro mnohé z dětí byl toto zážitek, na který budou dlouhou dobu vzpomínat. Ve velkém světě techniky je pro děti postaven svět dospělých, převedený do menšího měřítka. Dětským světem provázejí postavičky profíků, které zastupují různé profese. Děti měly možnost zažít něco úplně nového, vyzkoušet si zajímavé činnosti, jako je například stavba domu, ovládání bagru, natáčení filmu, záznam zvuku a mnohem více. Děkujeme za možnost návštěvy a vykouzlení úsměvu na tvářích našich dětí.


Den Země v naší školce

V pátek 22.4. jsme s dětmi oslavili Den Země. Také díky skvělým rodičům jsme si mohli kolem školky zasadit květinky a zeleninu do našeho zeleninového záhonu. S dětmi jsme si připomněli jak je náš domov, planeta Země, pro nás důležitá a že v současné době, více než kdy jindy záleží na tom, abychom ji chránili a starali se o ni. Tematicky jsme si kolem školky zasadili květinky a děti tak měly možnost si vyzkoušet být alespoň na krátkou chvíli malými zahradníky a rozveselit okolí naší školky.


Hledání velikonočního beránka

S dětmi jsme si letos ve školce oslavili Velikonoce po svém. Na návštěvu k nám totiž zavítal velikonoční beránek a nachystal pro nás malé překvapení. Do nedalekého parku nám vyznačil klikatou cestičku, na které na nás čekaly zajímavé úkoly. Museli jsme zvládnout hodně, ale jelikož jsme děti vnímavé, pohotové a nebojácné, a taky máme jeden druhého, povedlo se nám tak jeho trasu plnou otázek a úkolů překonat. Probojovali jsem se tak až na zahradu školky, kde byl ukryt čokoládový beránek jako sladká odměna za všechnu tu námahu. Najít ho nebylo vůbec snadné, ale i to se nám nakonec podařilo. Každý z nás si vysoutěžil také medaili a sladkou odměnu. A na ty pravé Velikonoce jsme se těšili o to více.

Na návštěvě v 1.třídě ( ZŠ Hallasova, Šalounova)

V měsíci březnu a dubnu naši předškoláci navštívily základní školu na ulici Šalounova a na ulici Hallasova. Děti se podívaly, jak to vypadá v první třídě, jak probíhá hodina v základní škole, a zjistily, co všechno je v první třídě čeká. Vyzkoušely, jak se se sedí ve školní lavici a slyšely první školní zvonění. Také s paní učitelkou plnily první školní úkoly – měli poznat barvičky, namalovat obrázek, pojmenovat dny v týdnu, měsíce v roce a roční období, poznávaly číslice a písmena, zatancovaly si, vyzkoušely si grafomotorické cvičení. Paní učitelky měly se svými prvňáčky připravený program - ukázaly nám, jak děti v první třídě umí zpívat, recitovat básničky a číst ze slabikáře. Ve škole se nám moc líbilo, setkali jsme se tam i s našimi školkovými kamarády z loňského roku, dnes už prvňáčků. Děti už se ve školce velmi svědomitě připravují na nástup do první třídy, a moc se všichni těšíme, až z nich budou velcí školáci.

Návštěva knihovny s Papuchalkem Petrem

Jestlipak víte, kdo je to papuchalk? Děti z mateřské školy Erbenova, které v pondělí 21.3., tedy na 1. jarní den, byly ve vítkovické knihovně, to vědí. A nejen to. Poté, co si prohlédly prostředí knihovny, především krásné obrazy zvířat na stěnách, si poslechly příběh papuchalka Petra. Paní knihovnice nejen poutavě vyprávěla, ale doplňovala povídání o obrázky papuchalků, jejich hnízdiště a třeba taky moře v bouři na počítači. Moc rády si děti zahrály s barevným padákem na vlnící se moře, vykouzlily s ním velikou bouři a pak se pod něj schovaly před velkým lijákem. A právě takovou bouři zažili kamarádi papuchalkové Petr a Pavel. Navzájem se ztratili a pak Petr začal Pavla hledat. Pomáhala mu přitom velryba, která brázdila moře a věděla, kde různá zvířata najít. Nenašli ho ale ani mezi papoušky, ani mezi tučňáky, ani mezi tukany. Naštěstí se setkali při letu v oblacích a od té doby byli pořád spolu. Dětem se příběh moc líbil, a když viděly, jak papuchalka nakreslil autor Petr Horáček, pustily se do kreslení taky. A nakonec si ještě mohly prohlédnout jiné zajímavé knížky pro děti, které pro ně připravila paní knihovnice a bylo se na co koukat! Bylo to moc povedené dopoledne. Kromě obrázků papuchalků si děti odnesly hodně nových zážitků. Tak už víte, kdo je to papuchalk? Můžete si to vyhledat na Googlu, ale já vám radím: Zajděte si raději do knihovny. Nejen tahle půvabná knížka, ale i plno dalších, zajímavých, zábavných, poučných nebo třeba i interaktivních knih čeká jenom na vás.

Projektový den - stavitel města

Na celé páteční odpoledne se děti proměnily ve stavitele jednoho velkého města, které společně pojmenovali Ostrava. Projektový den dětem přiblížil používání a čtení z map, seznámil je s novou profesí kartografa a ukázal, že vést velkou společnou práci, není zas tak snadné. Děti kreslily své město, závodily, tancovaly, stavěly své vlastní domy a na závěr projektového dne se konala velká soutěž dvou skupin, které měly za úkol postavit co největší mrakodrap. Soutěž byla napínavá do poslední minuty a nakonec o jedinou lego kostičku vyhrát tým Matyáška s Eliškou, Kevinkem, Galinkou a Mirečkem.

Karneval ve školce

Konec února byl v naší školce ve znamení Masopustu. Celý týden jsem si s dětma povídali o masopustním období, a samozřejmě žádný správný Masopust nemůže být bez pořádného karnevalu. Proto jsme i v naší školce uspořádali s dětmi masopustní karneval. Celý den se to ve školce hemžilo nejrůznějšími maskami, tancovali jsme, soutěžili, bavili se a moc jsme si to všichni užili. Na závěr proběhla soutěž o nejlepší masku, a protože všechny masky a kostýmy byly skvělé, diplom a malé překvapení dostaly všechny děti.


Poslední lekce plavání

Z našich dětí jsou již opravdoví plaváčci. Během deseti lekcí plavání se naučily krásně plavat a plavání si hlavně užívat. Některé děti musely překonat svůj strach z vody a věřit ve své plavecké schopnosti. Všechny děti byly velmi pilné, šikovné a užívaly si lekce plavání jak jen mohly. Na všechny naše školkové plaváčky jsme velmi hrdí a již nyní se moc těšíme na příští školní rok a další návštěvy plaveckého bazénu.

9. lekce plavání

Naše lekce plavání se pomalu blíží ke konci a my se začínáme loučit s bazénem, paní plavčicí a instruktorem Čendou. Nejsme však smutní, naopak se snažíme si plavání co nejvíce užít. Tento týden nás čekaly velké závody. Závodili jsme ve dvojicích, trojicích i jako jednotlivci a pan Čenda, nám všechno měřil na stopkách. Nakonec se nejlepšími a nejrychlejšími plavci školky stala Adrianka, Anitka a Matyášek a my máme za ně velkou radost a k plaveckému vítězství moc gratulujeme

8. lekce plavání

Tak už je za námi i 8. lekce plavání. Nikdo už se vody nebojíme, a plavání v bazénu si všichni moc užíváme. S chutí přeplaveme bazén několikrát tam a zpět, potápíme se, jezdíme na skluzavce přímo do vody a moc se nám to líbí. Zároveň se chystáme na velké závody, které nás už brzy čekají. Plavání se nám moc líbí a je nám líto, že už brzy skončí.


7. lekce plavání

7. lekce plavání je za námi. Tento týden jsme naše plavecké schopnosti posunuli zase o kousek dále. Naše odhodlání stát se nejlepšími plavci školky je opravdu veliké. A tak trénujeme, plaveme, bavíme se, potápíme se a vzájemně si pomáháme. Tento týden jsme již neohroženě skákali do vody a přeplavali tak alespoň nekonečně mnoho bazénů. Zbývají nám poslední tři lekce, na které se již velmi těšíme.

Na návštěvě v knihovně

V pátek jsme s naší školkou navštívili městskou knihovnu v Ostravě. Byl pro nás připraven krásný program, a to povídání o Huse Líze. Paní knihovnice nás ochotně provedla celou knihou a my si mohli společně vyzkoušet, v jaké zvířátko se husa Líza chtěla proměnit, aby už více nemusela být husou. Samozřejmě, že v závěru knihy zjistila, že někdy je nejlepší být sama sebou. Na konci besedy jsme si pak mohli prohlédnout, jaké ostatní krásné knihy jsou v knihovně k vypůjčení. Bylo jich spousta a byly nádherné a my se již nyní těšíme na další krásné knižní příběhy.

6. lekce plavání

Další lekce plavání je za námi a z nás už se pomalu ale jistě stávají plavci roku. Nebudete tomu asi věřit, ale na plavání už se učíme skákat šipky! Ano, slyšíte správně. Paní instruktorka nám nejdříve dala za úkol skočit z kraje bazénu přímo do kruhu a celí se u toho potopit. To jsme zvládli úplně všichni. Potom největším odvážlivcům sundala plavací rukávky, ukázala jim jak srovnat ručičky a šup, už jsme byli pod vodou. Od začátku plavání jsme odvedli již velký kus práce a nyní už víme, že plavat je zábava a pokud chceme být dobrými plavci, nemůžeme se vody bát.

5. lekce plavání

I v novém roce pokračujeme v našich lekcích plavání. Jsme lepší a ještě lepší. Vody se už skoro vůbec nebojíme, dokonce se už učíme i plavat na zádech. To vám není žádná legrace udržet celé tělíčko nad vodou, ale i s takovými úkoly se popereme, hlavně také díky moc hodné paní instruktorce. Po lekci plavání své uplavané tělíčka krásně zrelaxujeme ve vířivce.

Vánoční nadílka

Do školky na Erbence přišel ohlášeně neohlášený Ježíšek. Přišel sám, nepozorován, nečekán, nezván a zvonil a zvonil zatímco děti zrovna dosvačily. A tak jsme se šli všichni podívat, co se to dole vlastně děje. Když jsme vstupovali do místnosti, ztratili jsme slova! Dole v kočičkách bylo spousta nových dárků, hraček, nových učebních pomůcek... Následovalo super odpoledne, kdy jsme všechny hračky postupně objevovali a hráli si s nimi.

Vánoční přáníčka

Milí rodiče, dovolili jsme si Vám s dětmi popřát krásné vánoční svátky :) Doufáme, že se Vám přání Vašich dětiček bude líbit!

Natáčeli to opravdu sami, vlastními slovy, před klapkou jsme si to zkusili jen na zkoušku a posléze jsme to pěkně zopakovali na kameru. Ať se líbí!

3. lekce plavání

Na třetí lekci plavání již šlo vidět, že se děti zbavují strachu z vody a jsou čím dál více odvážnější. Děti klouzaly ze skluzavky přímo do vody a musely samy přeplavat bazén tam a zpátky. Děti se během této lekce také učily plavat na zádech a byly velmi šikovné. Děti plavání baví a již nyní se všechny těší, až se po Vánocích do bazénu vrátí.

Druhé plavání

Druhé plavání se dětem velmi líbilo. Děti klouzaly po skluzavce, plavaly v bazénu, učili se splývat a foukat a bublat do vody. Také plavaly za hračkami, které jim paní lektorka posouvala po vodě. Děti byly moc šikovné.

Vánoční besídka

Vážení a milí rodiče, prarodiče

současná epidemiologická situace ohledně covid-19 nám bohužel neumožnuje uspořádat pro vás vánoční besídku v naší školce. Pojďte si s námi proto předvánoční atmosféru a krásné vystoupení dětí užít alespoň na videích, které jsme si pro vás všichni společně připravili. Zároveň bychom našim vystoupením rádi zpříjemnili předvánoční čas babičkám a dědečkům v domově seniorů Magnolie. Přejeme Vám i všem Vašim blízkým příjemné prožití vánočních svátků a v roce 2022 pevné zdraví, mnoho štěstí a spokojenosti.


Mikuláš na Erbence

I k nám dorazil Mikuláš s čertem. Tentokrát bez andílka. Přišel se svou knihou dobrých skutků a taky hříchů. Všechny děti si pořádně prohlédl, přečetl jim ze své knihy jejich roční snažení se a zlobení. Děti se nejdříve bály, ale potom pochopily, že čertík si nemá koho odnést, že byly všechny moc hodné a nakonec si akci pěkně užily. Také ukázaly jak pěkně umí zpívat a recitovat a za své vystoupení dostaly sladkou odměnu.

Zdobení stromečku


Každý rok již tradičně zdobíme vánoční stromeček. Letos tomu nebylo jinak. Pustili jsme si ke zdobení tradiční české koledy a začali jsme se zdobením. Až jsme byli hotovi, tak jsme si koledy zazpívali a pustili si oblíbené dětské písničky, na které jsme si i zatancovali.

První plaváčci v bazénu

Ve čtvrtek jsme se s dětmi vydali na první lekci plavání do Fryčovic. Děti se na plavání velmi těšily a byly velmi odvážné. Nejdříve si vyzkoušeli, že je voda kamarád a v bazénu se jí s paní instruktorkou nemusejí bát. Děti se polévaly, pomocí hrníčků, vodou z bazénu a nejodvážnější si nalili vodu také na hlavu. Potom už děti naskákaly do bazénu a s pomocí plavacích pásů a rukávků neohroženě přeplavaly bazén až na druhou stranu. Lekce plavání byla motivovaná nejrůznějšími úkoly, básničkami a hrami, aby bylo osvojení plavání pro děti o to větší zábavou a radostí.

Malý řemeslník - letadlo

Ve středu nás čekala poslední lekce Malého řemeslníka. V této lekci jsme vyráběli letadlo. Na začátku lekce jsme si nejdříve povídali o tom, z čeho se takové letadlo skládá a co všechno můžeme vidět na obloze létat. Představili jsme si nářadí se kterým budeme pracovat a mohli jsme se do toho pustit. Jelikož to byla lekce poslední, již jsme toho mnoho věděli, a tak nás práce s pilou a kladívkem nezaskočila. Chtělo to trpělivost, snahu a šikovné ručičky a letadlo bylo na světe. Každý z nás si letadlo ozdobil a na závěr lekce obdržel krásný diplom Malého řemeslníka. Nyní už se nemusíme bát pomáhat tatínkovi v dílně...přece už jsme malými řemeslníky.

Malý řemeslník - pirátská loď

Další návštěva malého řemeslníka nás naučila jak si vyrobit pirátskou loď. Děti si nejdříve povídaly o tom, jak má správná pirátská loď vypadat a co na ni nesmí chybět. Aby loď mohla být správně vyrobena, děti se nejdříve naučily zatloukat hřebíčky a následně je vytahovat. Tato práce vyžadovala spoustu trpělivosti a zručnosti, děti si ale se vším výborně poradily. Po pilném nacvičování se již mohly pustit do práce. Děti pracovaly se dřevem, hřebíky, kladivem, pilkou a brusným papírem. Svou výslednou loď si každý správný pirát pojmenovat a ozdobil fixy.

Objevujeme tajemství vesmíru

Ve světě techniky jsme měli možnost s dětmi navštívit výstavu týkající se vesmíru. Tajemný svět planet nad námi je pro děti těžko uchopitelné téma, ale díky velkým kulisám, projekcím a možnostem, které výstava nabízela, se tento neuvěřitelný svět nad našimi hlavami dětem alespoň trochu poodkryl. Děti měly možnost vidět, jak velká byla první kosmická raketa letící až na Měsíc, projít si její trajektorii a zahrát si na astronauty, zjistit jak planeta Země obíhá kolem Slunce a jak se postupně střídá den a noc a mnoho dalšího. Výstava děti ohromila a díky ní nám vesmír již není tak moc vzdálený.

Malý řemeslník – robot

Dosud si děti v řemeslnické dílně vyráběli všechny hračky ze dřeva, dnes poprvé se seznámily s novým materiálem, s plastem. Ze šroubků a plastu si vyrobili krásného robota. Vyzkoušeli si manipulaci s různými šroubky a maticemi, čímž rozvíjeli jemnou motoriku a logické myšlení. Při práci využívaly pracovní nástroje šroubovák, klíč a vrtačku. Robota si nakonec dle vlastní fantazie dozdobili pomocí fixů – dokreslili na něj tlačítka, a hodiny.

Malý řemeslník - autíčko

Tento vzdělávací program je koncipován formou her a praktických dovedností. Děti jsou seznámeny se základy řemeslných činností a vyzkouší si řadu zajímavých řemesel.

Dnes si děti vyrobily své autíčko, kdy si vyzkoušely řezání pilou, smirkování, zatloukání a hlavně se dozvěděly, jak funguje magnetická síla.

Jak vzniká pohádka – Večerníček a království pohádek

Výstava Večerníček a království pohádek děti zavedla nejen do života oblíbené postavy Večerníčka, ale i do magického světa pohádek.

Děti mohly nakouknout do chaloupky z pohádek Josefa Lady, sklouznout se z Pařezové chaloupky, kde žili známé pohádkové postavy Křemílek a Vochomůrka, potočit se na kolotoči pana Rákosníčka nebo se potkat s Machem a Šebestovou.

Strašidelný rej

Ve čtvrtek 4.11. jsme pro děti uspořádali Strašidelný rej. Ze všeho nejdříve jsme uspořádali průvod masek, poté se nám každé strašidlo představilo. Následovalo několik soutěží, tancování strašidel a mohlo se jít na občerstvení. Děkujeme všem, kteří se na občerstvení podíleli.

Malý řemeslník

Ve středu 3.11. se děti zúčastnily prvního projektu Malý řemeslník. Děti byly moc šikovné. Nejdříve se seznámily s nářadím, vyzkoušely si jak takové nářadí funguje. I přes to, že práce vypadala jako těžká, tak ho zvládly úplně všechny děti. Na závěr si děti vyrobily prut na chytání ryby a dostaly k němu i rybičky. Zbylý čas děti strávily v herně velkého světa techniky, kde si hrály, procházely tajemným lesem.

Popcornové kino

Napadl nás nápad! Pro děti z naší školky udělat Popcornové kino. Děti se na něj pilně připravovaly. Musely si nejdříve vyrobit penízky, aby si mohly koupit vstupenky do našeho promítacího sálu a také, aby si mohly zakoupit svůj vlastní popcorn, který si přinesli z domova. Co by to bylo za kino, kdyby si nevyrobily a ozdobily také kornout na popcorn. Nakonec se ale dočkaly a kino Tlapková patrola mohlo začít! Program si děti náramně užily.

Zdravá 5

Děti se zúčastnily celorepublikového vzdělávacího programu Zdravá 5. Program byl zaměřený na podporu zdravého životního stylu, především v oblasti zdravé stravy. Programem děti provázely dvě loutky, chlapeček Bingo, který rád mlsal nezdravé potraviny, a jeho kamarádka Bája, která si raději pochutnávala na zdravém ovoci a zelenině. Děti se dozvěděly, jaké potraviny jsou pro tělo zdravé a co naopak našemu tělu škodí, proč jsou pro nás důležité vitamíny, co potřebujeme jíst pro to, abychom měli zdravé oči, kosti, abychom dobře rostli, a dozvěděly si plno zajímavosti o jídle samotném.

Ukázka dravých ptáků

Navštívili jsme naše kamarády na MŠ Kořenského, kde jsme shlédli velmi pěknou výstavu dravého ptactva. Dozvěděli jsme se na mnoho zajímavého ze života těchto dravých ptáků, např. sovy, puštíka, orla a jiných, a mohli jsme si dravce prohlédnout z bezprostřední blízkosti. Zjistili jsme, že kuna může jezdit na skateboardu, a sami jsme pomocí mikrofonu dávali dravcům pokyny k letu. Výstava se nám velmi líbila, a odnesli jsme si z ní mnoho nových poznatků a zážitků.

Návštěva vítkovické knihovny

Byli jsme se podívat ve vítkovické knihovně, kde pro nás paní knihovnice připravila vzdělávací program s knihou: „Jako ty“, což byl napínavý příběh o malé myšce a velkém drakovi a o síle přátelství a důležitosti každého velkého i malého tvora. Děti, kromě toho, že s napětím poslouchaly příběh, musely pantomimicky znázorňovat jednotlivé knižní hrdiny, vymýšlet vhodné jméno pro draka i pro myšku, nakreslit obrázek z příběhu. Navíc s paní knihovnicí a malou myškou vyhledávaly vhodné protiklady a na závěr si mohly půjčit nějakou knížku, která je zajímala a společně si prohlédnout, co krásného skrývá uvnitř.