Aktivity ve školce

Fotografie z našich her a tvoření

Únor - zvířátka v zimě, pohádkový karneval

V začátku tohoto měsíce jsme rozvíjeli poznatky o zvířátkách v období zimy a důležitosti péče o ně. Všechny děti se s nadšením zapojily do výroby krmítek, některé děti s rodiči vyráběly i doma. Do školky děti donesly krmení pro ptáčky, mrkvičku i jablíčka pro ostatní zvířátka a také vyrobená krmítka. Tato krmítka jsme pověsili na stromy školkové zahrady a průběžně pozorovali přílet ptáčků. Mnoho zajímavých informací se děti dozvěděly z naučných videí, které zhlédly na interaktivní tabuli. Dalším zábavným a očekávaným tématem byl pro děti Pohádkový karneval. Než nastalo zábavné dopoledne, tak jsme si povídali o českých pohádkách a některé si zkusili zdramatizovat. Velcí předškoláci sestavovali obrázky podle děje a zkusili si pohádku nakreslit. Před odpoledním odpočinkem se děti vždy těšily na poslech čtené pohádky od paní učitelky. Veselý karneval se uskutečnil 25.2. v prostorách naší MŠ, které se proměnily v pohádkové komnaty. Děti se převlékly do kostýmů a plnily zábavné disciplíny. Při plnění úkolů děti prokázaly svou odvahu, obratnost, smysl pro legraci . Odměnou jim pak byla královská hostina ( dobroty) a hezký pocit z prožitého pohádkového dne.


Leden - Sporty a Bílá zima

Leden nám začal ve znamení zimních sportů. Pracovali jsme s tematickými obrázky, na interaktivní tabuli jsme shlédli ukázky zimních sportů a starší děti plnily úkoly se sportovní tématikou ( přiřazování písmen, umístění lyžařů na vlek podle zadání..) Ve skupince kamarádů jsme stavěli z kostek sportoviště. Po zjištění, že máme mezi sebou skvělé hokejisty, jsme si s hokejkou a pukem zastříleli do branky. Trénovali jsme rychlost a obratnost při pohybových hrách ve třídě za použití papírových sněhových koulí, bílých prostěradel a papírů. Mohli jsme si tak vyzkoušet lyžování, sáňkování i v prostorách naši MŠ, ale největší zábavou bylo opravdické bobování a sáňkování na zasněženém kopci na zahradě naši školky.

Bílá barva nás obklopovala při všech činnostech. Kreslili jsme, malovali , otiskovali bílou barvou, experimentovali se sněhem, ledem a s bílou pěnou na holení. Všímali jsme si, co vše je kolem nás bílé, vyhledávali předměty a velcí předškoláci počítali bílé předměty, porovnávali. Paní učitelky si pro nás připravily i úkoly a pohybové aktivity, kde nechyběla bílá barva : hod papírovou koulí na cíl, lyžování na bílých papírech, přenášení papírové koule na lžíci, stavba bílého ledového království a samozřejmě nesměla chybět pravá ,,papírovobílá" koulovaná:-) Největším dárkem pro nás byly skutečné bílé sněhové vločky, které nás provázely aspoň pár dnů v měsíci ledna. Venkovní dovádění ve sněhu byla ta nejlepší zábava : sáňkování, bobování , stavění sněhuláka, stopy ve sněhu, koulovaná, andílci ve sněhu , to bylo skutečné užívání si ,, Bílé zimy ".

Tři králové

Téma ,,Třech králů" bylo pro děti zajímavé, zábavné a pomocí prožitkového učení se děti rozvíjely ve všech oblastech.

Děti si vyslechly legendu o Třech králích. Formou rozhovoru jsme si ověřili, jestli děti zachytily hlavní myšlenku příběhu a objasnili si pojmy: zlato, kadidlo, myrha a kometa. Děti si vyrobily papírové koruny. Starší je označily písmeny K+M+B, mladší děti písmenka obtáhly pastelkou. Králové nás inspirovali i při cvičení – podávali jsme si dary v zástupu, nosili jsme koruny k určenému cíli. Zahráli jsme si pohybové hry ,, Tři mudrcové ", tvořili skupiny po 3 králích a dokonce i skupiny podle písmenek K+M+B. Skládali jsme rozstřižené obrázky králů, prostorovou orientaci rozvíjeli při plnění úkolů na interaktivní tabuli a interaktivní podložce. Příchod Tří králů jsme si zdramatizovali. Děti se převlékly do kostýmů a za zpěvu písně ,,My tři králové "si prožily cestu do Betléma. Prostřednictvím nabízených aktivit se nám podařilo přiblížit dětem tradici Tří králů.


Prosinec - Čertí rej, Adventní čas

Letošní vánoční čas jsme zahájili v naší školce příchodem Mikuláše a čerta. Čertí den byl pro děti plný zábavných úkolů a odměnou jim byl balíček s dobrotami. Poté jsme začali s přípravami na Vánoce. Děti se seznamovaly s tradicí Vánoc a se zvyky. Obeznámily se se symboly Vánoc při hrách, společném povídáni, čtení vánočních příběhů. Děti plnily grafomotorické úkoly s tématem Vánoc. Tvořili jsme přáníčka a vyráběli dárečky pro své blízké. Za pomocí paní učitelky a paní kuchařky jsme upekli voňavé perníčky. Společnými silami děti zdobily vánoční stromeček pod který jim Ježíšek nadělil dárečky. Jelikož nás stále zlobí ten drak Koroňák, tak nemohla besídka proběhnout pro rodiče ve školce a ani v domovech pro seniory. Rozhodli jsme se vytvořit vánoční video, které snad potěšilo nejen rodiče, ale i klienty v domovech Magnolie, Korýtko, Alzheimer centra, Sluníčko. Vánoční čas ve školce příjemně a rychle utekl . Nakonec jsme si všichni popřáli hezké vánoční svátky, které nás čekají doma s rodinou. Těšíme se na vás v novém roce 4.1.2021 :-)

Listopad -podzimní čarování , zvířátka v lese

Listopadový měsíc je za námi a my v něm prožili mnoho zajímavých aktivit a akcí. Začátek byl zpestřen Halloweenským zábavným dopolednem, oslavili jsme svátek svatého Martina. Povedlo se nám uspat na zahrádce mateřské školy všechny broučky. Z listí jsme si vyrobili krásné výrobky: podzimní strom, lišku a pestrobarevné otisky z listů. Naučili jsme se novou písničku o Starém medvědovi a Veverce, zopakovali jsme si básničky a hry o ježkovi. Listopadový měsíc jsme završili zdoláním velikánské překážkové dráhy v prostorách MŠ, kde jsme rozvíjeli svou fyzickou zdatnost a vytrvalost.

ŘÍJEN - PODZIM PŘIŠEL K NÁM, POZNÁVÁME OVOCE A ZELENINU

TENTO MĚSÍC JSME SI UŽÍVALI BAREVNÉHO PODZIMU, POVÍDALI JSME SI O ZMĚNÁCH V PŘÍRODĚ, PŘIPOMNĚLI JSME SI, ŽE NASTALO OBDOBÍ, KDY VENKU ČASTĚJI PRŠÍ A MUSÍME SE TEPLEJI OBLÉKAT. ZOPAKOVALI JSME SI NÁZVY OBLEČENÍ, POSLOUPNOST OBLÉKÁNÍ. DOKONCE SE NÁM POVEDLO VYROBIT SI VLASTNÍ MRAKY S DEŠTĚM ( MRÁČEK NAMALOVANÝ BARVAMI, PROVLÉKANÝ VLNOU, DEŠTOVÉ KAPKY JSME VYTVÁŘELI POKLÁDÁNÍM KAMÍNKŮ) A VYKOUZLILI JSME SVŮJ VLASTNÍ MRÁČEK POMOCÍ POKUSU Z HOLÍCÍ PĚNY:-) NA ŠKOLKOVÉ ZAHRÁDCE JSME SBÍRALI SPOLEČNĚ KAŠTANY PRO ZVÍŘÁTKA DO LESA. PÁR KAŠTÁNKŮ JSME SI NECHALI A UČILI JSME SE S NIMI POČÍTAT, VYTVÁŘET OBRAZCE PODLE VZORU I PODLE FANTAZIE, VYROBILI JSME SI JEŽKA , KTERÝ MĚL MÍSTO ČUMÁČKU KAŠTAN , OTISKOVALI JSME JEŽKOVI BODLINKY POMOCI PRSTÍKŮ I VIDLIČKY. JEŽEČEK NÁS PROVÁZEL I BĚHEM CVIČENÍ A POHYBOVÝCH HER - CVIČILI JSME NA PÍSNIČKU LEZE JEŽEK, ZAHRÁLI SI HRU TIŠE, DĚTI, JEŽEK SPÍ . VELCÍ PŘEDŠKOLÁCI ROZVÍJELI GRAFOMOTORIKU V METODĚ DOBRÉHO STARTU, NA KTEROU SE VŽDY MOC TĚŠÍ .

K PODZIMU PATŘÍ OVOCE A ZELENINA, KTERÁ MÁ MNOHO VITAMÍNŮ, JAK JSME SE DOZVĚDĚLI PŘI SPOLEČNÉM VYPRÁVĚNÍ V KRUHU. DĚTI SI Z DOMOVA PŘINESLY JABLÍČKA, SPOLEČNĚ JE NAKRÁJELY, VYVÁLELY TĚSTO A VŠE ZPRACOVALY NA BÁJEČNÝ ŠTRŮDL, KTERÝ VŠEM MOC CHUTNAL. VZHLEDEM K SITUACI KOLEM NEMOCI ,,COVID 19" JSME SI ZOPAKOVALI VŠECHNY ZBRANĚ PROTI DRAKU KORONOVI, ABYCHOM SE VIRU UBRÁNILI A NEPUSTILI HO MEZI NÁS.

PODZIM NÁM JEŠTĚ NESKONČIL, TAK SI V PŘÍŠTÍM MĚSÍCI S PODZIMEM JEŠTĚ ,,ZAČARUJEME" :-)

ZÁŘÍ - VŠICHNI JSME KAMARÁDI A MÁME SE RÁDI

POMOCÍ HER A RŮZNÝCH ČINNOSTÍ SE DĚTI VE TŘÍDĚ POZNÁVALY, ZAPAMATOVÁVALY SI JMÉNA KAMARÁDŮ, POSTUPNĚ SE SEZNAMOVALY S PRAVIDLY,KTERÁ BUDEME VE ŠKOLCE DODRŽOVAT. NAUČILI JSME SE PÍSNIČKU ,,NAŠE ŠKOLKA",KTERÁ NÁS BUDE PROVÁZET CELÝ ŠKOLNÍ ROK. VYROBILI JSME SI ŠKOLKU Z PAPÍRU, TAKY JSME SI JI NAMALOVALI NA VELKÝ FORMÁT BARVAMI, KAMARÁDY JSME MODELOVALI Z PLASTELÍNY, HRÁLI JSME SEZNAMOVACÍ HRY - PAVOUČÍ SÍŤ Z VLNY, PODÁVÁNÍ MÍČE, HRY S PADÁKEM, UČILI JSME SE NAŠE PRVNÍ TANEČKY KROKODÝLA A JOŽINA. MENŠÍ DĚTI SI RAZÍTKOVALY SVÉ ZNAČKY A VELCÍ PŘEDŠKOLÁCI TRÉNOVALI PSANÍ SVÉHO JMÉNA. KAŽDÝ DEN JSME SI UŽÍVALI POBYTU VENKU, KDY SLUNÍČKO JEŠTĚ KRÁSNĚ SVÍTILO A HŘÁLO ( JEZDILI JSME NA KOLOBĚŽKÁCH, POZNÁVALI PROLÉZAČKY A PRAVIDLA BEZPEČNÉHO POHYBU NA NICH, KRESLILI JSME KŘÍDOU OBRÁZKY NA CHODNÍK, STAVĚLI BÁBOVKY A HRADY V PÍSKOVIŠTI).

UŽ VÍME, ŽE VE ŠKOLCE SE MÁME HEZKY, UČÍME SE NOVÉ VĚCI, JE TADY PLNO HRAČEK A SKVĚLÝCH KAMARÁDŮ. DO ŠKOLKY SE TĚŠÍME!!!