Fotogalerie akcí

Zde očekávejte fotografie našich akcí.

Den zdraví

Dne 13. 5 jsme navštívili VOŠ zdravotní, kde se děti na chvíli proměnily ve zdravotníky a své malé "pacienty" vyšetřily. Podle rengenu zjistily, co je trápí a bolavou část ošetřily pomocí obvazů a náplatí. Děti se také dozvěděly, co vše mohou najít na pískovišti a jak se zachovat, když tam najdou něco, co tam nepatří. Po svačince, která nám dodala plno sil jsme se přesunuly za chlupatými kamarády, kteří se věnují canisterapii. Pejsky nám jejich cvičitelky představily a pejsci nám ukázali, co vše dovedou. Jako poslední bod programu byla "pusa plná zoubků", kde se děti kreativně vyřádily a vyzdobily si sádrový zub, který si odnesly domů. Dětem se celé dopoledne velmi líbilo. Bylo zajímavé a přínosné.

Malý řemeslník

5.5. jsme navštívili DOV. Děti tento den měly možnost proměnit se a vyzkoušet si roli ,,malého řemeslníka" . Nejdříve se seznámily s prostorem dílny a s lektory, kteří nás provázeli celým programem. Děti pracovaly na určeném pracovním místě a jako správní řemeslníci měli oblečenou po vzoru svých lektorů ochrannou vestu. Společně jsme si pojmenovaly různé typy nářadí s kterými budeme pracovat a taky se seznámily s bezpečnostními pravidly při práci. Největším zážitkem a zajímavou zkušeností byla práce s vrtačkou. Děti nejdříve zkoušely vrtat do destičky a poté schopnosti aplikovaly do pracovního postupu k výrobě autíčka. Při výrobě autíčka naši řemeslníci nejen vrtali, ale také řezali pilkou, zatloukali kladivem hřebíky. Výsledkem bylo krásné autíčko poháněné magnetem. Autíčko si děti odnesly domů, aby mohly rodičům nejen popsat zážitek , ale i pochlubit se konečným výtvorem. Tuto akci si děti velmi užily , někteří poprvé v životě vyzkoušely pracovat se skutečným nářadím.

Předškoláček

V měsíci květnu začali naši předškoláci navštěvovat na ZŠ Šalounova hodinovou výuku v rámci přípravy na školu. Po příchodu si přezuli papuče a jako velcí školáci zasedli do lavic. První hodina byla více seznamovací, kdy je paní učitelka přivítala u nich ve škole. Děti budou počítat, procvičovat barvy, kreslit, poznávat tvary... To vše, co budou při nástupu do základní školy potřebovat.

Návštěva knihovny kniha,,TUZE HLADOVÁ HOUSENKA"

Ve čtvrtek 28. 4. jsme navštívili knihovnu . Paní knihovnice si pro nás připravila program s knihou ,, Tuze hladová housenka ". Jedná se o populární knihu spisovatele Erica Carla. Tato kniha vybízí k pohybovým aktivitám, procvičení jemné motoriky, opakování jednoduchého počítání a řazení dní v týdnu. K závěru jsme si prohlíželi obrázkové knížky a encyklopedie.

Den Země v parku

V parku jsme oslavili Mezinárodní den Země a příchod jara do přírody.

Kolektiv zaměstnanců MŠ Obránců míru připravili ekologicky zaměřené aktivity pro ostatní děti ze školek ve Vítkovicích. V parku vznikla jednotlivá stanoviště, které děti procházely. Seznámily se s přírodními živly a plnily zajímavé úkoly skřítka ,, Vítka " . Součástí zábavně-vzdělávacího programu byla i ukázka vyrobených čarodějnic , které vytvořily děti s dopomocí paní učitelek z MŠ Prokopa Velikého, Kořenského, Obránců míru, Erbenova. Všechny čarodějnice byly krásné a originální.


Čarodějnický rej

Ve středu 27. dubna naší školkou prolétl rej čarodějek a čarodějů. Tancovali, rejdili a dobře se bavili , dokonce lektvar vařili :-) . Společnými silami vyrobili krásnou čarodějnici Elvíru. Jsme zvědaví, jestli dojde k ,, upálení " , které se má uskutečnit ve Vítkovicích. My si tento den náramně užili .

Se zvířátky do vesmíru

Dne 13.4. navštívilo v rámci projektu naši MŠ mobilní planetárium s programem ,, Se zvířátky o vesmíru.“ Přímo v prostoru herny byl vzduchem nafouknut velký stan – kupule. Během výkladu paní lektorky, naši průzkumníci poznávali na hvězdné obloze znamení zvěrokruhu, seznámili se s planetami sluneční soustavy, získávali informace z oblasti astronomie. Hlavním programem, na který se všichni těšili, byla pohádka,, Se zvířátky o vesmíru“. Pohádka byla velmi pěkná a poučná, děti si tak zábavných způsobem upevňovaly znalosti o vesmíru. V závěru programu děti vybarvovaly omalovánky s hlavními hrdiny pohádky, porovnávaly velikosti nebeských těles pomocí vesmírných replik, s paní lektorkou si zahrály pohybovou hru Planety a Slunce. Promítání pořadu v mobilním planetáriu bylo pro všechny děti i paní učitelky cennou zkušeností a příjemným zážitkem. Cílem bylo vzbudit u dětí zájem o vesmír a zprostředkovat jim zážitek, který doposud nezažily, tento cíl byl splněn. Většina dětí viděla podobné obrazy vesmíru vůbec poprvé v životě.

DOV - Dětský svět ( herna)

Dne 12.4. jsme navštívili nový ,,Dětský svět ", který je součástí Světa Techniky Ostrava a najdete ho ve známém areálu Dolní oblasti Vítkovic (návštěva hrazena obcí). Expozice je vytvořena jako zkoušení různých povolání - děti si tu hrají na zedníka , obsluhu kavárny , ordinace lékařů, na zedníky, archeology, prozkoumávají vesmírné bludiště, experimentují s vodou atd. Děti z naší školky si všechny hrací koutky velmi užily, prozkoumávaly a společně si hrály. Tato akce byla velmi vydařená, pro dětí zábavná a věříme, že brzy DOV opět navštívíme. Už nyní se těšíme !

Hledání velikonočního beránka

Do školky se na děti přišel podívat velikonoční beránek, který jim zanechal dopis, ve kterém děti pochválil jak hezky se ve školce chovají. Na školní zahradě od beránka byly nachystány úkoly, které děti s radostí plnily. Věděly, že po splnění všech úkolů si beránka najdou, protože se jim schoval. Děti pojmenovávaly kytičky, zpívaly písničky, přednášely básničky a napodobavaly zvířátka, která k Velikonocím neodmyslitelně patří. Poté jsme si společně zdobily náš velikonoční keř nazdobenýma vajíčkama, která jsme si ve školce namalovaly.

p. Holba se psem Aminou

V MŠ nás navštívil nevidomý pan Holba se svým asistenčním psem Aminou. Dozvěděli jsme se, jak se žije s postižením a jakou velkou úlohu zastává asistenční pes. P. Holba nám také ukázal různé pomůcky, které nevidomým ulehčují, už tak, složitý život.

1.třída ZŠ Halasova a Šalounova

S předškoláky jsme byli pozváni na návštěvu do ZŠ Halasova a ZŠ Šalounova. Důvodem těchto návštěv byl blížící se zápis a seznámení dětí se školním prostředím. Předškoláci mohli v nových situacích prožít nejen skutečnou školní vyučovací hodinu, ale i vyzkoušet sezení ve školních lavicích. Za splněné úkoly, které byly ve školách pro ně připraveny, si zasloužily velkou pochvalu od paní učitelek a bylo jim popřáno mnoho úspěchů nejen u zápise, ale i ve škole.


Žluto-zelený den

Jarní dny nám přicházejí a my je společně oslavili hrami a kreslením v jarních barvách. Naše krásné jarní čelenky, které si děti vyrobily podtrhly žluté a zelené oblečení, do kterých se oblékly. Děti si zazpívaly písničku "Travička zelená" a "Naše školka", kde použily různé hudební nástroje. Venku nám krásně svítilo sluníčko, a proto jsme za ním vyběhly ven.

Knihovna - Papuchálek

Knihovna je místem příběhů, vědomostí a hlavně knihovnic a knihovníků, kteří dětem i rodičům rádi poradí. Návštěvy knihovny dětem rozšíří obzory, nabídnou smysluplné trávení volného času, naučí je odpovědnosti. Abychom dětem pomohli vztah ke knížkám budovat, navštívili jsme letošní školní rok knihovnu už potřetí. Nyní je doprovázel příběh ,, O Papuchálkovi". Děti pozorně vyslechly příběh od paní knihovnice, která příběh doplnila zábavnými pohybovými aktivitami. Děti dokonce plnily úkol ve skupince, kde musely spolupracovat a přemýšlet . K závěru si Papuchálka nakreslily a prohlédly si mnoho krásných knih.


Hravá věda

Dne 10.3. v rámci projektu ,, Šablony III" naši MŠ navštívil pan Radek Chajda. Své bohaté zkušenosti z praxe uplatňuje ve svých publikacích a v naučných programech pro děti. Dětem pan Chajda představil vědu zábavnou formou, prováděl jednoduché pokusy s využitím dostupných materiálů. Dívat se na svět přes zelené nebo červené sklíčko bylo pro děti fascinující a taková neviditelná kresba mlékem působila tajemně. V druhé části programu nás seznámil se způsobem recyklace , kdy si děti pod jeho vedením vyrobily recyklovaný papír. Všem se program velice líbil a děti si odnesly velmi užitečné poznatky ze světa vědy.

Návštěva knihovny

V pátek 15.10. jsme byli pozvány do městské knihovny. Paní knihovnice pro nás připravila hodinu plnou zajímavých aktivit. Poutavým vyprávěním nás seznámila s příběhem z knihy Já a ty - jsme kamarádi. Obrovský drak a malá myška si v příběhu pomáhali a vytvořili si pevný kamarádský vztah. Poslech příběhu byl obohacen našim pohybovým ztvárněním vystupujících zvířátek. Následně jsme prožitek z příběhu zkoušely nakreslit a obrázek si vzaly do MŠ. Na závěr jsme si mohly prohlédnout pohádkové knížky, různé encyklopedie, obrázková leporela. Moc paní knihovnici děkujeme a už se těšíme na další návštěvu v listopadu.


Pohádkový karneval

Karnevalový čas je tu, a i my jsme se převlékli do nejrůznějších karnevalových masek. Do školky přišly princezny, piráti, akční hrdinové, ale také Harry Potter či kosmonaut. Paní učitelky se proměnily ve šmoulí rodinku, kde nechyběl taťka Šmoula a Šmoulinka. Děti plnily plno úkolů, u kterých jsme se všichni nasmáli. Nechyběl ani tanec s nafukovacími balónky či podlézání pod lanem, kde mezera mezi ním a zemí se stále zmenšovala. Tento den jsme si náramně užili a děti si odnesly spoustu zážitků.

Klaun z Balónkova

Ve středu 16. února navštívil naši mateřskou školu Klaun z Balónkova. Děti se moc těšily a nemohly se dočkat jeho příchodu. V úvodu se děti a klaun přátelsky pozdravili. Vystoupení se odvíjelo ve veselém a kamarádském duchu. Klaun si z dětí vybral pomocníky, kteří mu ochotně pomáhali. V první části vystoupení děti hádaly, jaká zvířátka klaun vyrobí. U této činnosti zažily spoustu legrace a překvapení. Celé vystoupení bylo proloženo pohybem při hudbě, což se dětem pochopitelně velmi líbilo a s chutí si všichni protáhli svá těla. Samozřejmě nechyběla i zajímavá kouzla, která si vyzkoušely i děti. Stačilo umět kouzelné zaklínadlo ,, Čáry máry fuk " . Na závěr děti dostaly balónek, zformovaný do tvaru zvířátek, kytičky , srdíčka nebo meče. Dětem se vystoupení velmi líbilo , zažily mnoho legrace. Už nyní se těšíme, až Klauni z Balónkova opět naši školku navštíví.

Zimní ledové království

Za oknem to na pravou bílou zimu nevypadá, ale naše školka se proměnila v zimní ledové a krásně zasněžené království. Děti zdokonalovaly svou jemnou motoriku při kreslení do krupice, pokládání "ledových" kamínků na obrazce vločky. Postavily si z "ledových" kelímků království, které je v zimě, která panovala, uchránila a zahřála. V herně si děti zatančily s "ledem" na písničku z pohádky "Ledové království" a na závěr si zahrály, všemi oblíbenou, koulovanou. Den se všem moc líbil a doufáme, že si zakoulujeme i venku.

Zimní olympijské hry

ZOH v Pekingu již klepou na dveře. Povídaly jsme si s dětmi co znamenají olympijské hry, jaké zimní sporty tam můžeme vidět a že olympijské kruhy jsou symbolem těchto her. Tyto kruhy si děti vyrobily pomocí ruliček, které namáčely do barev. Naši malí sportovci se rozdělili do týmů podle států a jejich vlajku měl každý sportovec přilepenou na tričku. Zahájením olympijských her ve školce nás provedla česká hymna společně se "zapálením" olympijského ohně a pochodu školkou. Po celé budově školky byla připravena stanoviště se zimními sporty a nejvíce sportovce zaujal curling, který si některé děti mohly zkusit zahrát poprvé. Konec olympijských her jsme slavnostně ukončili písní "My jsme vítězové", zhasli pomyslný olympijský oheň a sportovci byli odměněny diplomem. Celé dopoledne ve stylu olympijských her bylo pro děti velmi zajímavé.

Návštěva knihovny

V pondělí 24.1 jsme byli pozvány do městské knihovny, kde nás po cestě provázelo sluníčko a krásně zasněžené okolí. Paní knihovnice si pro nás připravila hodinu plnou zajímavých aktivit. Poutavým vyprávěním nás seznámila s příběhem z knihy Husa Líza. Husa vyprávěla jak ráda by se stala jiným zvířátkem, a co je na zvířátku zajímavé. Poslech příběhu byl obohacen našim pohybovým ztvárněním všech zvířátek, za které by se husa ráda přeměnila. Děti také prozradily, jaké zvířátko by chtěly být ony a co se jim na zvířátku líbí. Na závěr jsme si mohly prohlédnout pohádkové knížky. V knihovně se dětem líbilo, bylo to pro ně zajímavé a těšíme se na další návštěvu.


Popcornové kino- Sněhurka

Na tento den se všechny děti velmi těšily. Moc dobře věděly, že se bude ,,promítat" pohádka Sněhurka a sedm trpaslíků. Také se na vstup do kina musely připravit : vyrobit si kornoutky, penízky , vstupenky. Předškolní děti musely napočítat správnou částku za zaplacení vstupenky. Nezapomněly jsme ani na pravidla společenského chování při vstupu do kina a během promítání pohádky bylo důležité chovat se tiše a nikoho nerušit. Největší potěšení bylo pochutnávání si na popcornu, který tak umocnil tu pravou atmosféru kina. Domů jsme si odnesly omalovánky Sněhurky a sedmi trpaslíků. Moc se těšíme, až si tuto pohádku budeme číst před spinkáním a hlavně, až si v naši školce zahrajeme divadlo ve skutečných kostýmech.

Tři králové v MŠ

Když se děti vrátily po vánočních svátcích do školky, čekal je týden plný příprav na příchod Tří králů. Děti se nejprve seznámily s historickým podkladem putování tří králů za Ježíškem do Betléma. Vyslechly si příběh o této události, prohlédly si obrázkovou knihu a na interaktivní tabuli zhlédly příběh : „Jak to bylo tehdy na Tři krále“. O daleké cestě králů Kašpara, Melichara a Baltazara si pak s paní učitelkou povídaly, odpovídaly na otázky, plnily různé úkoly na pracovních listech, skládaly tříkrálové puzzle a sestavovaly Betlém z papíru. Děti se také naučily novou písničku: „My tři králové jdeme k vám“, kterou si s chutí několikrát zazpívaly. A protože děti potřebují spoustu pohybu, hráli jsme pohybové hry „Na krále“ a „Tři králové“, při nichž se děti nejen proběhly, ale naučily se i novou říkanku ke hře a procvičily si počítání a orientaci v prostoru. Ve dvojicích pak bravurně zvládly i nový taneček–novoroční mazurku. V závěru týdne jsme se připravovali na dramatizaci tříkrálového příběhu. Děti si z papíru vystřihly královské koruny a ozdobily si je podle vlastní fantazie. Poté se převlékly do kostýmů a divadlo mohlo začít. Tři králové zdárně doputovali až do Betléma, poklonili se Ježíškovi a předali mu své dary. V rolích tří králů, Marie, Josefa i zvířátek se děti vystřídaly a po celou dobu byly jako herci snaživé a jako diváci zaujaté. Vánoční období jsme tímto ve školce ukončili a s očekáváním všeho dobrého vykročili do nového roku.


Čertí a andělský den

Nadešel čas Mikuláše a naše školka se na den proměnila v teplé peklíčko se spousty čerty a čerticemi, dokonce i s krásnými andílky. V herně nám Lucifer, král pekelný, zanechal dopis i s nahrávkou, kde dětem zadával úkoly. Celou dobu si myslel, že úkoly nezvládnou a bude si je moci odnést do pekla, ale naši malí čertíci a andílci všechny úkoly zvládli na jedničku. Lucifer byl zklamaný, ale i přes to dětem za dveřmi zanechal pytel plnou balíčků s dobrotama.

Uspávání broučků

Nastává čas, kdy se příroda pomalu začíná připravovat na příchod zimy. Stromy zlátnou a listí opadává. Mnoho zvířátek ukládá své zásoby na zimu do svých pelíšků a broučci si musí hledat místečko, kde přespí zimu. Proto jsme se s dětmi rozhodli, že jim s tím pomůžeme. Ve čtvrtek 18. listopadu jsme na zahradě broučkům posvítili s vlastnoručně vyrobenými lucerničkami, abychom je doprovodili k zimnímu spánku. Vyrazili jsme po cestě označené obrázky zvířátek a společně plnili úkoly . Nakonec jsme broučkům zazpívali ukolébavku , popřáli krásné sny a šťastné shledání zase na jaře.

Halloween

Dne 2. 11 nás ve školce navštívily kostry, spidermani, kočičí ženy, démon, netopýr a jiné bytosti. Celé dopoledne se neslo ve strašidelném duchu. S dětmi jsme si vyrobili nejen závěsného, ale i zapichovacího ducha, kterého si děti odnesly domů, aby jim zdobil květináč. Děti si vydlabaly dýni, které paní učitelka vyřezala strašidelný obličej. Děti vložily do dýně led světýlko a z dýně se tak stala krásná dekorace. Naše herna se mezitím proměnila ve strašidelnou jeskyni, kde si děti zasoutěžily a zatančily. Naše tajemné bytosti si kromě zážitků a vyrobených duchů, odnesly i sladkou odměnu a diplom za účast.

Zdravá Pětka

Dne 19.10. nás navštívila lektorka ze,, Zdravé 5". Při výukovém programu se děti z naší mateřské školy seznámily se zásadami správné výživy a jejich důležitostí v rámci zdravého životního stylu. Formou her, pohybové aktivity a zajímavého povídání děti prožily hezké a naučné dopoledne. Všechny děti se zapojily do společných aktivit např. třídění potravin na zdravé - nezdravé, ukládání do,, lednice" dle instrukcí paní lektorky, pantomimického ztvárnění oblíbeného sportu, společného povídání u obrázkového zdravého talíře.

Jako dárek MŠ dostala balíček zdravé zeleniny a ovoce. Obsah balíčku jsme si pojmenovali a zopakovali si důležitost zdravých potravin pro naše zdraví.


Sportujeme pro zdraví

V úterý 12.10. proběhlo již tradiční sportovní dopoledne v mateřské škole. Prostory MŠ se proměnily ve velkou překážkovou dráhu a děti celé dopoledne rozvíjely své pohybové dovednosti zábavnou formou. Prolézaly tunelem, válely sudy, přelézaly stoly, chodily po nášlapných stopách, přitahovaly se na lavičce a udržovaly na ní rovnováhu při chůzi, zaskákaly si panáka, přeskakovaly velké pěnové kostky. Velkým úspěchem byly aktivity s obručemi: obruče se prolézaly, překračovaly, protahovaly se tělem, házelo se skrz obruče na cíl a tančilo se ve dvojici. Některé aktivity bylo potřeba provádět ve skupince, kdy se děti učily vzájemné spolupráci a také se společně zasmály. Odměnou pro všechny byl diplom ,, Sportem ku zdraví " a hezký pocit z prožitého dopoledne.Sokolníci - draví ptáci

Setkání dětí se sokolníky a s jejich dravci proběhlo na školní zahradě MŠ Kořenského. Zde nám sokolníci ukázali dravé ptáky např. káně, sokola, orla , výra, sovu pálenou. Dozvěděli jsme se, kde jaký ptáček žije, co loví, jaké je rozpětí jeho křídel, kolik váží a mnoho dalších zajímavostí o životě každého z nich. Pan sokolník nám například ukázal, jak k výcviku využívá různá plyšová zvířátka, které ptáci zkouší ukořistit svými silnými drápy. Některé děti i paní učitelky měly možnost stát se na chvíli sokolníkem nebo sokolnicí a vyzkoušeli si opeřence přivolat. Všechny děti měly možnost si ptáčky pohladit. Ukázka dravců děti velmi zaujala, zažily radost z nově získané zkušenosti, učily se prožitkem. Měly možnost se ocitnout velmi blízko přírodě a vytvořit si k ní bližší vztah.